×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳
گزارش تحلیلی «آمار عملکرد صنعت بیمه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱»

بر اساس گزارش دفتر برنامه ریزی و امور فنیِ معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی، صنعت بیمه در نه ماهه اول سال ۶۴٫۲ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد.
به گزارش کیوسک خبر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، تغییرات حق بیمه تولیدی (۱۲۶٫۹هزار میلیارد تومان) و خسارت پرداختی (۶۴٫۲هزار میلیارد تومان ) نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۵۸٫۴ و ۵۶٫۷ درصد افزایش یافته است.
با صدور پروانه فعالیت شرکت بیمه زندگی “کاریزما” در مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۱۲و اضافه شدن آن به بخش غیردولتی صنعت بیمه، تعداد شرکتهای بیمه ای که گزارش عملکرد ماهانه آنها در بازار بیمه تا پایان آذرماه سال جاری قابل بررسی است، به ۲۸ شرکت بیمه می رسد.
رشد ۵۸٫۴ درصدی حق بیمه تولیدی بازار به طور عمده متأثر از رشته درمان با سهم ۳۰٫۱ درصد از پرتفوی بازار و رشد ۱۶۵٫۳ درصدی حق بیمه تولیدی (۲٫۷ برابر شدن نسبت به مدت مشابه سال گذشته) است.
رشد حق بیمه تولیدی در ۲ شرکت بیمه دی و دانا به ترتیب ۳۱۹٫۴ و ۱۶۱٫۷ درصد (با سهم ۶٫۹ و ۱۳ درصدی از حق بیمه بازار) است. این امر به واسطه عملکرد شرکتهای مذکور در رشته درمان (به ترتیب با سهم۸۹٫۵ و ۵۳٫۷درصدی از پرتفوی حق بیمه)، همچنین ۶٫۴ و ۵٫۵برابر شدن حق بیمه تولیدی این رشته نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.
در بخش دیگر این گزارش، ۱۰ شرکت‌ بیمه: ایران (با ۲۵٫۹ %)، دانا (با ۱۳ %)، آسیا (با ۱۰٫۶ %)، دی (با ۶٫۹ %)، پاسارگاد و کوثر (هر یک با ۵٫۲ %)، البرز (با ۵٫۱ %)، پارسیان (۳٫۸ %)، سینا (با ۳٫۱ %) و معلم (با ۳ %) در مجموع ۸۱٫۶ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده و ۱۸٫۴ درصد مابقی حق بیمه، توسط ۱۸ شرکت بیمه دیگر تولید شده است.
براساس این گزارش نسبت خسارت بازار بیمه با ۰٫۶ واحد کاهش در مقایسه با ۹ ماهه نخست سال قبل به ۵۰٫۶ درصد رسید این در حالی است که نسبت خسارت ۴ رشته‌ بدنه اتومبیل، درمان، حوادث راننده و شخص ثالث-مازاد (به ترتیب با ۷۲٫۱، ۶۵٫۸، ۵۴ و ۵۱٫۹ درصد) بالاتر از سطح بازار بیمه (۵۰٫۶ %) بوده است و نسبت خسارت ۶ شرکت بیمه:زندگی باران(۹۴٫۵ %)، سرمد (۸۶٫۲%)، میهن(۸۱٫۷ %)،ملت (۶۷٫۸ %) پارسیان (۶۲٫۵ %) امید (۶۰٫۵%)و به مراتب بالاتر از سطح بازار بیمه(۵۰٫۶%) است.
گزارش مذکور حاکی است، سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و از خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب ۷۴٫۱ و ۷۲٫۲ درصد است.
از این میان سهم ۳ رشته بیمه درمان، شخص ثالث – مازاد و زندگی(عمر) به ترتیب ۳۰٫۱، ۲۹٫۷ و ۱۴٫۲ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار اعلام شد.
مطابق با این گزارش، حدود ۵۲٫۵میلیون بیمه نامه صادر و ۵۵٫۴ میلیون فقره خسارت پرداخت شده و بر این اساس تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به ۹ ماهه نخست سال قبل، به ترتیب ۴٫۴ و ۳۸٫۴ درصد رشد داشته است.
رشد ۴٫۲ درصدی تعداد بیمه نامه های صادره در بازار به طور عمده به واسطه رشد این تعداد در ۲ رشته شخص ثالث-مازاد و حوادث راننده به ترتیب با ۷۲٫۲ و ۵٫۳ درصد رشد و هر یک با سهم حدوداً ۳۵ درصدی از کل تعداد بیمه نامه های صادره بوده است.
همچنین افزایش ۳۸٫۴ درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۳۵٫۲درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۲٫۲درصد) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است و این موضوع نیز متأثر از فعالیت بیمه دی در رشته درمان با سهم ۴۴٫۲ درصدی از تعداد خسارتهای پرداختی این رشته است به نحوی که در این شرکت، بیمه درمان با ۹۹٫۸ درصد سهم از تعداد خسارتهای پرداختی، رشد ۳۷٫۴درصدی در تعداد خسارت های درمان داشته است.
شایان ذکر است این گزارش براساس آمار خود اظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب تهیه و تنظیم شده که در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی منتشر می شود.
بدیهی است مشروح این گزارش و جدول جزییات آماری به تفکیک عملکرد رشته های بیمه با آن در پرتال بیمه مرکزی قابل دسترسی خواهد بود.
برای مشاهده آمار فوق اینجا کلیک کنید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.