×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳
نقش مهم بورس کالا در رونق دانش بنیان ها

کالاخبر: رضا پدیدار معتقد است که در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، بورس کالا می تواند به عنوان عامل کمک کننده به تولید با ایجاد بستر مبادلات کالاها و دارا بودن ابزارهای مالی در راستای افزایش تولید شرکت های دانش بنیان نقش مهمی ایفا کند.

به گزارش کیوسک خبر به نقل از « کالاخبر »، در سالی که مزین به تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین شد، فعالان اقتصادی توجه به شرکت های اقتصادی در صنعت نفت ایران را جزو ضرورت ها و الزام های امسال می دانند. در این راستا به سیاست گذاران این حوزه توصیه هایی می‌شود که بهره گیری از برخی بسترها همچون بورس کالا می‌تواند در اولویت باشد.

رضا پدیدار، نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران در گفت وگو با کالاخبر درباره نقش بازار سرمایه در بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان و تحقق شعار “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” گفت: ارکان بازار سرمایه به خصوص بورس کالا می تواند به صورت مستقیم در فعالیت شرکت های دانش بنیان اثر داشته باشد به طوریکه با ورود محصولات بیشتر به بورس کالا شاهد افزایش تولید شرکت های دانش بنیان خواهیم بود.

پدیدار تاکید کرد: بورس کالا می تواند به عنوان عامل کمک کننده به تولید، در راستای افزایش تولید شرکت های دانش بنیان نقش ایفا کند تا امتیازی را برای این شرکت ها قایل شود و آنها را در اولویت عرضه در بورس کالا قرار دهد.

پدیدار تصریح کرد: باید موضوع تعیین کننده و سرنوشت ساز تولید ملی، شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرینی در کشور مورد توجه همه مقامات و مسوولان قرار بگیرد که از این ظرفیت ارزشمند در کشور استفاده کنیم و در این میان بخش خصوصی هم می تواند کمک کننده به شرکت های دانش بنیان باشد.

نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران با تاکید اینکه اگر به دنبال تحول اقتصادی در کشور، منطقه و جهان هستیم، باید به سمت توسعه شرکت های دانش بنیان و افزایش اشتغال در کشور پیش رفت، گفت: در یک دهه اخیر بحث زیادی در مورد شرکت های دانش بنیان مطرح شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بستر توسعه شرکت های دانش بنیان را فراهم کرد.

وی به ظرفیت موجود در توان اقتصادی کشور برای بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: تازه ترین اطلاعات مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی ایران نشان دهنده آن است که بخش خصوصی از ظرفیت بالایی در اقتصاد کشور برخوردار است، این ظرفیت در بخش خصوصی می تواند با شعار امسال هماهنگ شود که از طریق آن بتوان مشکلات اقتصاد کشور و معیشت مردم را از مسیر برداریم و زمینه تحقق شعار سال ١۴٠١ و توسعه فعالیت های اقتصادی در کشور را فراهم کنیم.

پدیدار به واردات کالاهای غیرضروری در کشور اشاره کرد و افزود: درست نیست کالاهایی که در داخل کشور امکان تولید با قیمت تمام شده مناسب و کیفیت مطلوب دارند به صورت قاچاق وارد کشور شوند، چرا که این اتفاق باعث عدم عرضه محصول های شرکت های دانش بنیان به بازار، ضرر و زیان آن ها و تعطیلی این واحدها می شود.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: بهتر است ستادی در وزارت صمت تشکیل شود و ضمن شناسایی کالاهای مورد نیاز کشور که از امکان تولید در کشور برخوردار نیستند، زمینه واردات آن ها را فراهم کند اما باید از واردات کالاهایی که امکان تولید آن در داخل وجود دارد، گرفته شود.

وی اظهار کرد: برای شرکت های دانش بنیان باید ضریب ارزش افزوده گذاشته شود و شرکت هایی که از امکان تولید کالاهای ضروری در کشور برخوردارند، مورد حمایت ویژه قرار بگیرند و زیرساخت های لازم برای تولید کالا در اختیار شرکت ها قرار بگیرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.