×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳
مهار تورم باید مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد

امام جمعه موقت تهران گفت: هیچکس در این تردید ندارد که امروز باید مهارت تورم مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد.

به گزارش کیوسک خبر، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد خطیب جمعه تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران (۱۱ فروردین) که در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن اشاره به فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر گفت: امیر المومنین علی (ع) در منشور حکمرانی و در فرازی که ورود بحث ما است به مدیر ارشد عالم شجاع مدیر و مدبر خود مالک اشتر می‌فرمایند؛ مالک اگر دغدغه تو عمل صالح بود به بالاترین سطح قدرت دست خواهی یافت.

ابوترابی فرد افزود: ایمان آورنده ایمان آورندگان کسانی هستند به کمال عقلانی رسیدند و گنجینه عقل را وحی آشکار می‌کند.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: جامعه بشری اگر می‌خواهد حقیقت سعادت را در این جهان تجربه کند باید در مدرسه عقل، علم و وحی حضور پیدا کند.

وی ادامه داد: رمضان ماه حضور عقلانیت و قرآن در عرصه حیات بشر است.

حجت الاسلام ابوترابی اظهار داشت: در جهان اسلام شاهد بازگشت به اسلام و پیوند با امت در کنار مبارزه با استکبار و مزدوران آنان هستیم که ثمره صبر جمعی است که باید به آن دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: باید حضرت علی (ع) را بشناسیم، امام را بشناسیم و در این راه با صبر و استقامت حرکت کنیم.

حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع حجاب اظهار داشت: خواهرانی که به گوهر عفاف و حجاب توجه کافی ندارند باید آنها را مورد توجه قرار دهند و بدانند که زنان و مردان روزه دار از آنها دست بر نداشته و دغدغه آنها را دارند. همه مؤمنین دغدغه شأن این است که باید در مسیر حق قدم برداریم.

ابوترابی افزود: حجاب و عفاف رکن و ستون اقتدار و عزت خانواده است لذا باید دغدغه یکدیگر را داشته باشیم و با هم پیروزی و عزت را تجربه کنیم.

خطیب نمازجمعه تهران اظهار داشت: در آستانه دوازدهم فروردین قرار داریم که روز جمهوری اسلامی است و به تعبیر امام بزرگوار روز امامت امت است و این چه واژه زیبایی می‌باشد یعنی اگر ملت در صحنه باشد فقیه عادل در محور قدرت قرار می‌گیرد.

ابوترابی اظهار داشت: رهبری انقلاب تعبیر زیبایی دارند و آن مردم سالاری دینی است. دو رکن استوار، یک رکن امت و ملت و دوم رکن ولایت و رهبری است.

جمهوریت نماد حضور مردم و مردم سالاری است

وی افزود: جمهوریت نماد حضور مردم و مردم سالاری است و رکن ولایت و رهبری حضور فقیه عالم و عادل و به عبارتی ولایت علم و آموزه‌های وحیانی است. ثمره حضور فقیه اسلام شناس عادل در رأس هرم قدرت از نتایج مردم سالاری دینی است و باید این دو گوهر را پاس بداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حضور مردم در راهپیمایی‌های مختلف و نیز صندوق‌های رأی برای حفظ جمهوریت است و این قدرت سیاسی را خلق می‌کند که همگی از نماد جمهوریت می‌باشد. باید این ثمره اجتماعی مردم سالاری را که منجر به پیوند دولت و ملت است استحکام ببخشیم.

دغدغه مهم حکمرانی بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است

خطیب نمازجمعه تهران خاطرنشان کرد: با توجه به نامگذاری سال جدید به نام مهار تورم و رشد تولید که در بیانات رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال نو و در حرم مطهر رضوی بر آن تاکید شد لازم است که رشد مستمر و سریع اقتصادی و افزایش سطح رفاه عمومی صورت بگیرد که بنده در این خصوص عرایضی را تقدیم شما خواهم کرد.

ابوترابی فر اظهار داشت: از شعارهای اقتصادی در طول ۱۶ سال گذشته مطرح شده است به خوبی مشخص می‌شود اولویت اصلی و دغدغه مهم حکمرانی در کشور بهبود و اصلاح وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است.

خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به جنگ اقتصادی علیه کشورمان اظهار داشت: وزارت خزانه داری آمریکا به مرکز فرماندهی برای رصد و اعمال اقدامات محدودکننده اقتصادی علیه ملت بزرگ ایران تبدیل شده است. لذا وظیفه‌ای مضاعف داریم، اولاً با احترام به ملت و اقتدار آنان، پاسخگوی نیازهای مردم باشیم و در این راه همه مسئولین، فعالین اقتصادی و نهادهای علمی باید تلاش کنند زیرا ما در یک جنگ سنگین و رویارویی با قدرت‌های استکباری جهان قرار داریم و نمی‌توانیم راه را برای دادن فرصت به دشمنان هموار کنیم.

مهار تورم مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد

وی ادامه داد: بدون تردید مهار تورم اولویت نخست برای حرکت اقتصادی و رشد شاخص‌های جامعه است. هیچکس در این تردید ندارد که امروز باید مهارت تورم مساله اصلی مسئولان و فعالان اقتصادی باشد.

ابوترابی افزود: شاخص تورم از جمله شاخص‌های مرتبط با اقتصاد کلان است که مردم آن را به خوبی احساس می‌کنند. رشد اقتصادی را بانک مرکزی اعلام می‌کند اما مردم با حضور در بازار شاهد رشد قیمت‌ها و تورم هستند.

خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد: این مساله مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است، افزایش تورم موجب کاهش قدرت پیش بینی فعالین اقتصادی می‌شود. آنها نمی‌توانند با وجود تورم افق رو به روی خود را به خوبی دیده و پیش بینی کنند. در نتیجه حرکت آنها کند شده و نوعی نااطمینانی به وجود می‌آید.

وی گفت: با کنترل تورم باید توان پیش بینی اقتصادی را برای فعالین اقتصادی فراهم کنیم تا بستر سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مستمر در میان مدت و بلند مدت برای کشور فراهم شود.

ابوترابی تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند باید تورم مهار شود و کنترل قیمت‌ها به عنوان پیشران تولید و رشد اقتصادی کشور باشد و این سیاست‌های ابلاغی سکان دار انقلاب نباید بر زمین بماند و مردم نیز در زندگی خود آثار کنترل تورم را مشاهده کنند که این امر موجب افزایش سرمایه‌های اجتماعی در کشور می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به دلایل رشد تورم تاکید کرد: علل اصلی تورم مستمر و پرنوسان در کشور ما هفت شاخص است که بنده به سه شاخص مهم آن اشاره می‌کنم.

درآمدهای نفتی به عنوان اولین دلیل ایجاد تورم در کشور است

وی افزود: شاخص درآمدهای نفتی به عنوان اولین دلیل ایجاد تورم در کشور است. در حالی که نفت باید موتور و پیشران اقتصاد ملی باشد اما متأسفانه در برخی کشورها و از جمله کشور ما نفت به مصیبت اقتصادی تبدیل شده است به گونه‌ای که اگر درآمدهای نفتی را قطع کنیم، بسیاری از کلیدها در اقتصاد کشورمان خاموش می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر روزانه معادل ۷ میلیون بشکه مصرف انرژی داریم و اگر نفت را از اقتصاد کشور حذف کنیم شاهد از بین رفتن ۵۰ درصد از درآمدهای دولت می‌شویم.

وی ادامه داد: شاخص دوم سیاست‌های مالی و مخارج دولت است. دولتی که باید بازوی ملت باشد امروز مخارج و سیاست‌های مالی آن، عامل مشکلات اقتصادی و اجتماعی ما شده است.

ابوترابی اظهار داشت: شاخص سوم شاخص سیاست‌های پولی است. پول و حجم نقدینگی و رشد میزان نقدینگی نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد ایران دارد. نسبت رشد پول به شکل پول از بلیه‌های این روزهای ماست و این یک بلیه جدی است که گریبان اقتصاد ما را گرفته است. در حالی که مردم می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان پول خود را به کالا تبدیل کنند و ما شاهدیم نسبت پول به شبه پول در اقتصاد ما افزایش یافته است.

ابوترابی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم در اصولی که مطرح شد کسی از استادان و صاحب نظران در دانشگاه تهران، دانشگاه اقتصاد و مدیریت تردیدی داشته باشد اما راه‌های مهار تورم چیست که باید به آن اشاره شود.

اولین اقدام برای مهار تورم استقلال بانک مرکزی است

وی ادامه داد: اولین اقدام برای مهار تورم استقلال بانک مرکزی است. این بانک باید از اعمال نفوذ دولت، وزرای اقتصادی در تصمیم گیری ها و در شورای پول و اعتبار و همچنین از بعد ساختار وابستگی بودجه دولت به نفت رهایی یابد لذا نبود استقلال در بانک مرکزی از اساسی‌ترین مشکلات اقتصادی ایران است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی باید استقلال کافی داشته باشد و به طور شفاف اطلاعات اقتصادی و گزارش عملکرد خود را بیان کند. استقلال اداری، سیاسی و اقتصادی بانک مرکزی بسیار مهم است.

ابوترابی با اشاره به گزارشی از مطالعه میزان استقلال بانک‌های مرکزی در سطح جهان تشریح کرد: بر اساس برخی مطالعات که در میزان استقلال بانک مرکزی کشورهای مختلف صورت پذیرفته است بانک مرکزی ایران در میان ۱۱۵ کشور دنیا در رتبه ۱۰۵ از نظر استقلال در عملکرد خود قرار دارد آنگاه می‌خواهیم با این شرایط تورم ما یک رقم باشد.

وی تصریح کرد: با قاطعیت می‌توان گفت استقلال بانک مرکزی سهم بسیار بالایی در میزان مهار تورم در کشور ما خواهد داشت البته اینکه گفته می‌شود بانک مرکزی استقلال واقعی داشته باشد به معنای آن نیست که برخلاف جهت کشور حرکت کند اما این استقلال رکن کلیدی است تا بانک مرکزی بتواند تصمیمات صحیح را اعمال کند یعنی اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی و سیاست‌های مالی دولت که همگی به استقلال بانک مرکزی گره خورده است.

به گزارش کیوسک خبر به نقل از مهر، ابوترابی خاطرنشان کرد: لازم است مجلس محترم از همه ظرفیت‌هایش برای اصلاح ساختار بودجه ریزی استفاده کند. این برای کشور ما یک مشکل بزرگ است که رئیس نظام مالیاتی می‌گوید درآمدهای مالیاتی کشور کمتر از معافیت‌های مالیاتی است. به عبارتی دیگر معافیت‌های مالیاتی داده شده بیشتر از درآمدهای مالیاتی کشور است و فشار این معافیت‌ها را مردم تحمل می‌کنند در نتیجه در رشد پایه پولی و ناترازی بودجه، این مشکلات دیده می‌شود.

ابوترابی اظهار داشت: امیدوارم دولت در برنامه هفتم بر دو اصل تکیه کند؛ یک مهار تورم و دیگری افزایش تولید. لذا در برنامه هفتم توسعه باید شاهد مستمر رشد اقتصادی باشیم.

وی گفت: از نمایندگان مردم در مجلس درخواست داریم در برنامه هفتم توسعه مطالبات جدید خلق نکنند و راه را برای افزایش هزینه‌های جاری و غیرجاری کشور هموار نکنند بلکه راه را برای خلق ثروت فراهم کنند زیرا خلق ثروت موجب رشد اقتصادی مستمر و پایدار می‌شود که دغدغه اصلی رهبری انقلاب است. در واقع خلق ثروت محصول تولید و کنترل تورم است. لذا برنامه هفتم را باید به موتور محرکه اقتصاد ملی تبدیل کنیم و امیدوارم در این مسیر قدم برداریم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.