×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳
تلاش مشکوک برای تضعیف شرکت دخانیات؛ از کاهش سطح کشت تا حضور کمپانی‌های چند ملیتی در بازار ایران

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به وضعیت اسفناک شرکت دخانیات، به تلاشهای مشکوک در امور این شرکت از کاهش سطح کشت تا حضور کمپانی های چند ملیتی در بازار ایران پرداخت.
تصویر
کیوسک خبر ـ به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمد شیخان مدیرعامل شرکت دخانیات ایران بعدازظهر امروز(دوشنبه ۲۹ فروردین) که در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس حاضر شد، ضمن ارائه گزارش عملکرد در سه ماهه مسئولیت خود، به مشکلات موجود این شرکت در گذشته به خصوص در دولت دوازدهم پرداخت.

وی در ابتدای اظهارات خود به طرح چند سوال مهم پرداخت و گفت: چرا شرکت دخانیات ایران که در گذشته سهم ۸۰ درصدی از بازار مصرف داخل را داشته، امروز به حدود ۱۰ درصد بازار رسیده است, همچنین -چرا سطح زیر کشت توتون از ۹ هزار هکتار به هزار هکتار تقلیل یافته است و چه کسانی به معیشت و اقتصاد کشاورزان آسیب زدند و منافع واردات توتون به جیب چه کسانی رفته است؟!

وی ادامه داد: چه کسانی در قالب طرح فریب در دهه ۸۰ پای کمپانی های چند ملیتی را به کشور باز کردند؟ و چرا امروز بیش از ۷۵ درصد از سهم بازار داخلی متعلق به کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی می باشد؟

شیخان یادآور شد: چرا قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و مالیات بر ارزش افزوده، در راستای منافع شرکت های چند ملیتی تنظیم شده است؟

وی افزود: چرا شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی علی رغم سود سرشار از بازار داخلی ایران، هیچ تعهدی نسبت به بهداشت، اشتغال، توسعه کشت، ورزش و مسئولیت اجتماعی ندارند و صرفا نگاهی سود انگارانه به بازار مصرف ایران داشته و عایدات آنها از کشور خارج می شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: چرا پس از شکل گیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، تولید داخل و تنها شرکت ملی ایران، آسیب دیده و شرایط به نفع شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی رقم خورده است؟ همچنین چرا در دولت گذشته، شخص رئیس جمهور، خط پرایمری توتون شرکت آمریکایی- ژاپنی را افتتاح می کند و به این شرکت ها در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور، ارز دولتی اختصاص داده است؟!

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران سپس با اشاره به شرایط شرکت دخانیات ایران در زمان تحویل مسئولیتش در بیستم آذر سال گذشته، گفت: زیان انباشته ۵۵۴ میلیارد تومانی شرکت در پایان ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، زیان عملکرد ۳۶۴ میلیارد تومانی شرکت در سال ۱۳۹۹، زیان عملکرد ۱۵۰ میلیارد تومانی شرکت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، زیان انباشته ۴۰ میلیارد تومانی شرکت ایده آل دخان، بدهی های ارزی و ریالی سنواتی به میزان سه هزار و ۶۶ میلیارد تومان اعم از بدهی ارزی و ریالی (۳۰ میلیون یورو بدهی ارزی) و بدهی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی مالیات ارزش افزوده از مشکلات این شرکت است.

شیخان با بیان اینکه شرکت ایده آل دخان به منظور تامین مواد اولیه داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۵ ایجاد گردید، افزود: این شرکت علی رغم سه درصد کارمزد بالاسری از شرکت دخانیات ایران بابت فعالیت ، در زمان انحلال شرکت، بدهی مالیاتی به دولت به میزان ۲۲ میلیارد تومان، بدهی بابت عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۳۸ میلیارد تومان و زیان انباشته ۴۰ میلیارد تومانی داشته است .

وی انحراف ۴۵ درصدی بودجه مصوب در بخش درآمدها در ۹ ماهه سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و افزود: پرونده های مفتوح حقوقی به تعداد ۲۳۵ پرونده (۱۶۰ پرونده در محاکم قضایی به میزان صدها میلیارد تومان و ۷۵ پرونده در دیوان عدالت اداری) بوده است.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران همچنین به وجود سابقه چک برگشتی و عدم امکان صدور دسته چک از زمان تصدی مسئولیت خود در این شرکت اشاره کرد و گفت: محکومیت شرکت دخانیات در ۲ پرونده حقوقی با یک شرکت بابت فروش توتون های روستایی در سال های ۹۶ و ۹۸ و مسدودی حساب های شرکت در اجرای حکم قضایی از دیگر مشکلات این شرکت است.

شیخان همچنین واگذاری برند بیستون شرکت ملی دخانیات به یک شرکت خصوصی به ثمن بخس، غیر فعال بودن ۳۳ دستگاه ماشین آلات خطوط تولیدی شرکت و نیاز به حدود هزار میلیارد تومان نقدینگی بابت تعمیر، تعویض قطعات و اورهال دستگاه ها از دیگر مشکلات شرکت ذکر کرد.

در این جلسه همچنین، ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از مدیرعامل دخانیات، از مواضع ضد فساد وی حمایت کرد و گفت: در این مسیر تحولی حامی شما خواهیم بود و تا زمانی که برای مبارزه با مافیای دخانیات به نفع تولید و اشتغال داخل تلاش می کنید، در کنار شما خواهیم بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.