×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۵ اسفند , ۱۴۰۲
آغاز عملیات نصب و ساختمان پروژه بازیابی گازهای مشعل

به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط عمومی پتروشیمی نوری، در این مراسم مدیرعامل پتروشیمی نوری گفت: پروژه بازیابی گازهای مشعل و تولید کود سولفات آمونیوم، تحقق آرزویی دیرینه است که با اجرای آن گامی بلند برای حفاظت از محیط زیست در منطقه عسلویه است.
تقی صانعی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی نوری از بزرگترین مجتمع‌های تولید آروماتیک در جهان به شمار می‌رود، گفت:با اقدامات انجام شده، توانستیم رکورد جدیدی در تولید این مجتمع ثبت کنیم و به ظرفیت ۱۰۸ درصد تولید برسیم، تاکنون چهار میلیون و دویست و بیست هزار تن محصول تولید کنیم که تا پایان سال به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید که رکورد تازه‌ای در طول حیات پتروشیمی نوری است.
وی تصریح کرد: این رکورد در حالی ثبت شده که متوسط تولید در ۶۲ شرکت پتروشیمی، ۸۵ درصد است.
مدیرعامل پتروشیمی نوری همچنین دریافت تندیس طلایی ویژه از وزیر نفت به دلیل عملکرد این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی را از دستاوردهای این شرکت عنوان کرد و افزود: پتروشیمی نوری در حوزه مسیولیت اجتماعی، محیط‌زیست و کاهش مصرف انرژی دستاوردهای مهمی داشته و به دلیل کاهش مصرف انرژی که استاندارد آن به ازای هر تن محصول ۱۹ مگا ژول مصرف سوخت است به ۱۰ مگا ژول رسانده و‌به‌همین دلیل کاندیدای معرفی شرکت برتر در حوزه مدیریت مصرف انرژی از سوی سازمان استاندارد هستیم.
صانعی یکی از پروژه‌های بسیار مهم زیست محیطی این شرکت را اجرای پروژه بازیابی گازهای فلر و تولید کود سولفات آمونیوم دانست و گفت: سالهای سال بود که به دنبال اجرای این پروژه بودیم، اما به دلیل مسایل مختلف از جمله تحریم‌ها و همچنین نبود فرآیندهای مورد قبول همکاران ما، اجرای آن به تعویق افتاد و سرانجام اسناد مناقصه نهایی شد و برنده آن که یک شرکت ایرانی است برای اجرا انتخاب شد.
وی تاکید کرد: با اجرای این پروژه گازهایی که به فلر می‌رود و می‌سوزد، تبدیل به مواد پتروشیمی و کود شیمیایی می‌شوند و علاوه بر ایجاد ارزش افزوده با تولید محصول، موجب‌ حفظ محیط‌زیست و کاهش آلایندگی‌ها می‌شود.
مدیرعامل پتروشیمی نوری با بیان اینکه با راه‌اندازی این واحد سالانه ۶۰ هزار تن کود سولفات آمونیوم، ۶۵ هزار تن ال‌پی‌جی تولید می‌شود، ادامه داد: همچنین سالانه ۱۷ میلیون و هفتصد هزار مترمکعب گاز شیرین شده توسط این واحد تولید می‌شود که با مصرف آن به عنوان خوراک، مصرف گاز مجتمع کاهش پیدا می‌کند و علاوه بر کمکی که نوری به شبکه مصرف گاز کشور همین امروز با قطع صادرات گازوییل برای تامین سوخت مورد نیاز صنایع داخلی انجام می‌دهد دوچندان خواهد شد.
وی با بیان اینکه این پروژه با سرمایه‌گذاری ارزی حدود ۲۶ میلیون یورو و در مجموع ۹۹۶ میلیارد تومان ظرف ۲۶ ماه اجرا می‌شود، اظهار داشت: با اجرای این پروژه گوگرد که یکی از معضلات منطقه است، کاهش پیدا می‌کند و البته برای رفع این دغدغه در منطقه باید همه شرکت‌ها طرح‌های اینچنینی را اجرا کنند.
وی خاطر نشان کرد: یکی از اولویت‌های اصلی ما تبدیل شدن به صنعت سبز و کمک به کاهش آلودگی‌های زیست محیطی در عسلویه است.

نوری، شرکتی پیشرو در حفاظت از محیط زیست

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر با اشاره به فعالیت‌های متعدد پتروشیمی نوری در راستای حفاظت از محیط زیست گفت: نوری یکی از شرکت‌های پیشرو در محیط زیست است و کاندیدای معرفی به عنوان صنعت سبز است.
فرهاد قلی‌نژاد با اشاره به گسترده‌تر شدن آلودگی هوا در سال جاری در کلان شهرها، اظهار داشت: با اجرای قانون هوای پاک و عمل کردن همه دستگاه‌ها به وظایف خود تا حد زیادی می‌توان از آلاینده‌های زیست محیطی کاست.
وی با بیان اینکه آلودگی هوا یک‌ دغدغه جدی در عسلویه است، افزود:خوشبختانه پیشنهادی که در سفر رییس‌جمهور به عسلویه در  سال ۹۷ مطرح شد و آن تشکیل کارگروه ملی کاهش آلودگی‌های زیست محیطی پارس جنوبی بود، در قالب طرح جامع رفع آلودگی‌های محیط زیست پارس جنوبی (منطقه ویژه اقتصادی پارس)، آبان ماه امسال در هیات دولت به تصویب رسید که اتفاقی بسیار بزرگ و بنیادین است.
وی با اشاره به اقدامات نتیجه‌بخش انجام شده برای نجات دریاچه ارومیه در سطح ملی، افزود: ما در عسلویه نیز برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی به چنین همتی در سطح ملی نیاز داریم و این مصوبه هیات دولت یک برنامه جامع برای اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوا و… در عسلویه با جزییات مشخص و اعتبارات بودجه‌ای مشخص است.
قلی‌نژاد همچنین به اقدامات انجام شده برای احداث ایستگاه پالایش منطقه‌ای در کنگان و عسلویه اشاره کرد و ادامه داد: یکی از زیباترین تالاب‌های ایران، به نام تالاب نای‌بند در این منطقه قرار دارد و همچنین جنگل‌های زیبای حرا؛ که امیدواریم با همراهی مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های مستقر در پارس جنوبی از این نعمات خدادادی در راستای اصل نوین توسعه پایدار و اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت کنیم، چرا که نگران ورود پساب‌های پالایشگاهی به این تالاب هستیم.
وی تصریح کرد: از شرکت‌ پتروشیمی نوری که بدون پیگیری ما، پیشقدم است در حفظ محیط زیست و پروژه بازیابی گازهای مشعل را اجرا کرده تشکر می‌کنیم،چرا که موجب کاهش یکی از دغدغه‌های جدی مردم منطقه می‌شود و این شرکت را تبدیل به به الگویی برای سایر شرکت‌های منطقه برای بازیابی گازهای فلر می‌کند.
مدیرکل محیط زیست استان بوشهر خاطر نشان کرد: پتروشیمی نوری سال‌هاست در کنار سازمان محیط زیست از یک گونه نادر دلفین حمایت می‌کند که این حمایت قرار است، در طرح حمایت از دلفین‌ها در گستره سه استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان که در حال تدوین است، ادامه پیدا کند.

فرماندار: اجرای این پروژه مطالبه مردم عسلویه بود

فرماندار عسلویه اجرای پروژه بازیابی گازهای مشعل را طرحی زیست محیطی با ارزش افزوده قابل توجه دانست و گفت:اجرای این طرح یکی از مطالبات جدی مردم منطقه بود.
عبدالنبی یوسفی با بیان اینکه عسلویه با تأمین ۶۳ درصد سوخت گاز نیروگاه‌ها و ۷۵ درصد گاز مصرف خانگی کشور پایتخت انرژی کشور است، اظهار داشت: امروز به خود می‌بالیم که پتروشیمی‌نوری با همت مهندسان ایرانی پروژه‌ای را آغاز می‌کند که یکی از مطالبات جدی مردم شهرستان عسلویه و مناطق پیرامونی است، همه ما یک هوا را استنشاق می‌کنیم و اگر هوا پاک باشد همه ما از آن بهره‌مند می‌شویم و اگر آلوده باشد همه از آن زیان می‌بینیم.
وی با اشاره به آثار نامطلوب گازهای مشعل بر محیط زیست، افزود: با اجرای این پروژه نه تنها آلاینده‌ها حذف می‌شود که از محصول آن کسب درآمد هم می‌شود که این درآمد بر کشور هم تاثیرگذار است.
یوسفی با اشاره به سرمایه‌گذاری حدود هزار میلیارد تومان برای اجرای این پروژه، خاطر نشان کرد: پروژه بازیابی گازهای مشعل، با این حجم از سرمایه‌گذاری یک پروژه کلان است که اجرای آن هم موجب خوشحالی مردم عسلویه است، هم نام نیکی از اجرا کنندگان برای آیندگان ثبت خواهد کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.