×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
​قدردانی از نقش بانک صادرات ایران در راه‌اندازی بزرگترین مجتمع آلومینیوم کشور

 به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، رضا رحمانی، وزیر صنعت و معدن و تجارت در آییین افتتاح رسمی کارخانه آلومینیوم جنوب ضمن ارائه گزارش روند اجرای پروژه، از نقش بانک صادرات ایران و سایر بانک‌های سهیم در تامین منابع مالی این پروژه بسیار مهم و حیاتی قدردانی کرد.
معاون وزیر صمت و رییس هیئت‌عامل ایمیدرو نیز با اشاره به نقش مهم شبکه بانکی به خصوص بانک صادرات ایران در بهره‌برداری از این پروژه بزرگ ملی گفت: واقعیت این است که برای توسعه و تکمیل آلومینیوم جنوب نیازمند نقدینگی هستیم و بدون در اختیار داشتن سرمایه در گردش امکان تجهیز و وارد مدار شدن ٢۵٠ دیگ وجود ندارد، بنابراین نقش شبکه بانکی در این مسیر بی‌بدیل است.
خداداد غریب‌پور اضافه کرد: از شبکه بانکی که با رهبری بانک صادرات ایران در شرایط سخت برای تامین منابع مالی این پروژه همت کرده‌اند، صمیمانه تشکر می‌شود و درصدد توسعه این همکاری به سایر پروژه‌های بزرگ در صنایع معدنی هستیم.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: با توجه به حمایت دولت، فعال بودن بخش خصوصی و مشارکت بانک‌ها از جمله بانک صادرات ایران، محدودیتی در تامین بودجه برای تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد نداریم.
نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: گشایش اعتبارات اسنادی مجتمع آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد توسط بانک صادرات ایران انجام شد که سهم بزرگی در آغاز به کار این پروژه و رفع موانع داشته است و با پذیرش این واقعیت که اقتصاد کشور، بانک‌محور است و بانک صادرات ایران یکی از مهم‌ترین بانک‌های کشور به شمار می‌آید، انتظار می‌رود در راستای حمایت از پروژه‌های بزرگ تولیدی و اشتغال‌آفرین شاهد حضور و مشارکت پررنگ‌تر این بانک به خصوص در بخش توسعه صنایع پایین دست آلومینیوم باشیم.
سیدمحسن علوی با تاکید بر مشارکت فعالانه نظام بانکی در تقویت زیرساخت‌های تولید برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و شکوفایی کشور تصریح کرد: شایسته است همه ارکان اقتصادی با همگرایی و هم‌افزایی برای ساماندهی اقتصاد کشور در ابعاد مختلف کوشش کنند و در این زمینه با توجه به پیشینه درخشان بانک صادرات ایران در مقاطع مختلف، انتظار از این بنگاه بزرگ اقتصادی و مالی به نسبت نام و آوازه آن نسبت به بسیاری از بنگاه‌های بزرگ مالی بیشتر است.
عضو هیات‌رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از اینکه نتیجه چهار سال پیگیری‌های مستمر برای تکمیل فاز نخست آلومینیوم جنوب به بار نشسته است، خاطرنشان کرد: بانک صادرات ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور می‌تواند با حمایت از پروژه‌های مهم ملی نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور به‌خصوص در موقعیت حساس کنونی داشته باشد.
حسین شبانی‌نژاد فرماندار شهرستان لامرد، میزبان مجتمع آلومینیوم جنوب، با ابراز خرسندی از بهره‌برداری مجتمع تولید شمش آلومینیوم جنوب (سالکو) گفت: ره‌آورد چنین موفقیتی باعث رونق و آبادانی کشور و تسریع در دستیابی به پویایی اقتصاد ملی می‌شود.
این مقام مسئول با اذعان به نقش مثبت بانک صادرات ایران در تأمین سرمایه اولیه برای انجام عملیات اجرایی بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران افزود: نقش انکارناپذیر استقرار واحدهای بزرگ صنعتی در مناطق مختلف کشور برای رشد اقتصادی و همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی و محرومیت‌زدایی ایجاب می‌کند تا شبکه بانکی با شتاب بیشتری در این مسیر گام بردارد و علاوه بر توجه به رونق کسب و کار در سطوح خرد، به مقوله سرمایه‌گذاری در توسعه واحدهای بزرگ صنعتی نظیر صنایع پیش‌بینی شده در منطقه ویژه اقتصادی لامرد اهتمام بورزند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز با اشاره به اینکه مجتمع آلومینیوم جنوب کشور بزرگترین صنعتی است که هم‌اکنون منطقه متبوعش عهده‌دار میزبانی آن می‌باشد، به اقدامات انجام شده برای تکمیل زیرساخت‌ها و تامین خوراک مورد نیاز صنایع از نقش بانک صادرات ایران در شکل‌گیری و نضج کارخانه آلومینیوم تقدیر کرد.
فریدون فدایی دولت گفت: انتظار می‌رود در شرایط حساس فعلی نظام بانکی کشور به عنوان پشتوانه مراکز بزرگ صنعتی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی عمل کنند که در این راستا رویکرد بانک صادرات ایران سازنده و موثر بوده است.
وی افزود: برای حمایت از صنعت و تولید داخلی، قطع وابستگی به واردات، توسعه صادرات غیر نفتی، اشتغال‌زایی و بهره‌گیری از توانمندی و ظرفیت‌های داخلی همسو با راهبردهای کلان توسعه اقتصادی همگان وظیفه داریم با همگرایی برای پیشرفت و عمران کشور بکوشیم و در این ارتباط آماده هر نوع همکاری با شبکه بانکی کشور هستیم.
این پروژه با ارزش سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد دلار با عاملیت بانک صادرات ایران و همکاری سندیکای بانکی با تامین سرمایه از طریق منابع خارجی و با سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و سازمان ایمیدرو ساخته و ایجاد شده است.
این پروژه در منطقه انرژی‌بر لامرد با ظرفیت ایجاد ۶۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در دو فاز اول با ۳۰۰ هزار تن تولید سالیانه آلومینیوم با پیام رییس‌جمهور محترم به صورت رسمی فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد.
منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیرمجموعه‌های ایمیدرو در جنوب استان فارس واقع است.

true
true
true
true

true