×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱
۱۲ برابر شدن ظرفیت منصوب نیروگاهی در ۴ دهه

به گزارش کیوسک خبر به نقل از خبرگزاری فارس، رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت وگو با رادیو اقتصاد خبرداد: جمعیت کشور به نسبت چهار دهه پیش فقط ۲,۳ برابر افزایش یافته، اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۱۲ برابر شده است.

رضا اردکانیان در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن تبریک دهه مبارک فجر افزود: این آمار و اطلاعات حاکی از اینکه به برکت انقلاب اسلامی عقب ماندگی‌های وسیع در بخش خانگی و تجاری جبران شده است.

وی همچنین اظهارداشت: هم اکنون دسترسی به برق در خاور میانه در بخش شهری ۷۸ درصد و در بخش روستایی ۹۸ درصد است.

وزیر نیرو گفت: متوسط دسترسی به برق در دنیا در بخش شهری ۹۶ درصد و در بخش روستایی ۷۹ درصد است.

وی افزود: دسترسی برق در کشور در جمعیت شهری ۱۰۰ درصد و در جمعیت روستایی ۹۹,۷ درصد است.

اردکانیان تصریح کرد: اکنون سطح دسترسی ایران به برق از سطح متوسط دنیا در حوزه شهری و روستایی بیشتر است.

وی ادامه داد: یکی از بهره مندی ها از این ظرفیت ۱۲ برابری اینکه جامعه شهری و روستایی ایران پس از ۴۱ سال از حیث دسترسی به برق در بخش بالای جدول دسترسی در دنیا قرار دارد.

وزیر نیرو گفت: بطورکلی ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در این چهار دهه به برق دسترسی پیدا کرده اند که متوسط هر سالی ۱۳۰۰ روستا می شود.

وی افزود: این در حالیکه از زمان تاسیس شبکه برق در کشورتا سال ۱۳۵۷ فقط چهار هزار و ۳۶۷ روستا برق دار بودند.

اردکانیان اظهارداشت: هم اکنون تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه برق متصل هستند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی ها در حال حاضر معطوف به برقدار کردن روستاهای بالای ۱۰ خانوار بوده و حتی سرمایه گذاری برای عشایر کوچ رو در حال انجام است تا این جامعه هم به نیروگاه های کوچک خورشیدی قابل مجهز شوند.

وزیر نیرو گفت: توسعه کشور در بخش های مختلف مستلزم بهره مندی از شبکه مناسب برق است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: چنانچه اگر مردم به عادت ها و رفتارهای مناسب تر مصرف روی آورند می توان از منابع موجود کشور نه جمعیت فعلی بلکه برای جمعیتی به مراتب بیشتر از این هم برنامه مناسب و توسعه پایداری داشت چون اگر فقط به موضوع قیمت توجه شود که تنها با ابزار قیمت می توان مصرف را کنترل کرد به یقین در درازمدت جوابگو نیست.

اردکانیان اظهارداشت: اگر عادت صحیح مصرفی در جامعه نهادینه شود به نظر می آید که می توان تمکن اقشار مختلف و سطوح مختلف بهره مندی را به لحاظ شرایط مالی دید و یک الگوی مناسبی برای مصرف داشت و قیمت ها در حد الگوی مصرف قیمت های به اصطلاح معقولی باشد وقتی از الگو بالاتر رفت بطور طبیعی افرادی که بیشتر مصرف می کنند هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

وی ادامه داد: امسال در فصل تابستان نه تنها به سبب فاصله گرفتن از خشکسالی و وضعیت بهتری که سدها تولید برق می کنند بلکه بیشتر به جهت سطح بالاتر مفاهمه با مصرف کنندگان و همراهی که مصرف کنندگان اعم از خانگی، صنعتی، تجاری، معدنی و کشاورزی داشتند توانستیم سه هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار تابستان را کاهش دهیم بدون اینکه عرضه انرژی کم شده باشد.

وزیر نیرو گفت: دستگاه های سرمایشی ۲۱ هزار مگاوات از ۵۸ هزار مگاوات را به خود اختصاص می دادند که مصرف کنندگان با صرفه جویی و مصرف بهینه سه هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار در تابستان کاهش یافت که معادل پنج هزار مگاوات ساخت نیروگاه و پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری که صرفه جویی شد.

وی افزود: ارزش این عادت خوب که سعی خواهیم کرد در کشور نهادینه و در همه تابستان ها فارغ از خشکسالی و ترسالی رعایت شود به مراتب بالاتر از بحث قیمت است هرچند بحث قیمت هم بحث مهمی به شمار می رود.

اردکانیان ادامه داد: قیمت تمام شده دو کالای آب و برق به مراتب بیش از قیمت تکلیفی است.

وی گفت: سال گذشته هیئت وزیران مصوب کرد که آب و برق برای مصارف در حد الگوی مصرف بیش از هفت درصد نباید افزایش قیمت داشته باشد.

وزیر نیرو افزود: قبوض کاغذی که امسال حذف شد به هیچ وجه باعث افزایش تعرفه نشده است.

وی اظهارداشت: جزء آنکه مصوب و مقرر است هیچ رقمی بابت آب و برق در کشور اضافه تر دریافت نمی شود.

اردکانیان درادامه می گوید: امکان دارد در جایی اشتباهی صورت گیردکه ضمن بررسی موضوع هم عذرخواهی و هم اشتباه را جبران خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه متولی برق هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران است، گفت: در حال حاضر نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی بوشهر در مدار بهره برداری است.

وزیر نیرو افزود: مجموع ظرفیت منصوبه نیروگاهی درکشور ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات است که از این میزان ۱۰۰۰ مگاوات مربوط به برق هسته ای است.

وی اظهارداشت: جدا از این دو واحد نیروگاه برق هسته ای دیگر هم در حال احداث است.

اردکانیان ادامه داد: اوج بار در تابستان ۵۸ هزار مگاوات و در فصل زمستان ۳۸ هزار مگاوات است بنابراین کشور از حیث ظرفیت نصب شده بویژه در زمستان هیچ مشکلی ندارد.

وی گفت: چیزی که در این شب ها ایجاد دغدغه کرده سرمای هوا و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری است.

وزیرنیرو افزود: اگر در مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری مدیریت بهتری صورت گیرد با اطمینان ۱۰۰ درصدی و بدون قطعی برق زمستان را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی یادآورشد: مشکل برق روستاهای بالای ۱۰ خانوار به زودی برطرف و سعی خواهیم کرد در همین دولت جشن تکمیل برق رسانی به روستاهای کم خانوار کشور برگزار شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.