×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
کاهش ۶۲ درصدی خرید ارز برای واردات در نیما

به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایسنا، براساس آمار و اطلاعات ارائه شده از اول فروردین‌ماه تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸، دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار یورو در سامانه نیما از صادرکنندگان خریداری شده که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود یک میلیارد یورو کاهش یافته و به این ترتیب افتی ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین از اول فروردین‌ماه تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ صادرکنندگان بیش از سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو ارز در سامانه نیما برای فروش ارائه کردند که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود ۱.۵ میلیارد یورو کاهش یافته که افتی ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در دو ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ میانگین نرخ خرید یورو در بازار ثانویه حدودا ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان بوده که این عدد در دو ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده و افزایشی ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس نمودار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران میانگین معاملات در هفته پایانی اردیبهشت‌ماه افزایشی شده اما در هفته‌های قبل روندی سینوسی داشته است.

اتاق بازرگانی تهران همچنین برآورد خود از تحولات اقتصادی در شاخص‌های کلان را ارائه کرده که براین اساس رشد واقعی اقتصاد ایران طبق ارزیابی‌ها در دو ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ منفی شش درصد بوده است. این در حالی است که در همین مدت در سال ۱۳۹۸ رشد اقتصادی منفی ۷.۶ و در سال ۱۳۹۷ منفی ۵.۴ درصد برآورد شده است.

رشد واقعی بخش نفتی اقتصاد ایران منفی ۵.۹ و رشد واقعی بخش غیرنفتی منفی شش درصد اعلام شده است.

طبق برآورد صورت گرفته از سوی اتاق بازرگانی تهران در دو ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ نرخ تورم ۳۴ درصد، نرخ رشد نقدینگی ۱۹.۵ درصد و تراز حساب جاری منفی بوده است.

true
true
true
true

true