×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
کاهش چشمگیر پرونده‌های فیشینگ و کلاهبرداری با اجرای رمز دوم پویا

به گزارش کیوسک خبر، جواد جاویدنیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره کاهش شمار فیشینگ و کلاهبرداری از تراکنش‌های بانکی با الزام بانک‌ها به اجری رمز دوم پویا برای تراکنش‌های بیشتر از ۱۰۰هزار تومان، گفت: با ایجاد وحدت و هماهنگی بین بانک‌ها و ورود جدی بانک مرکزی، موضوع رمز دوم پویا اجرایی شد و ما شاهد کاهش چشمگیر پرونده‌های ورودی فیشینگ و کلاهبرداری ظرف روزهای گذشته بوده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه حتماً رمز دوم پویا پایان و خاتمه راه مقابله با کلاهبرداران اینترنتی و فیشینگ نخواهد بود، افزود: حتماً افرادی با نیت سوءاستفاده از تراکنش‌ها به فکر شگردهای جدید برای رمز دوم پویا هم خواهند بود و برای مقابله با این موضوع آگاه‌سازی بیشتر مردم و همچنین اقدامات فنی تکمیلی باید انجام شود.

معاون فضای مجازی دادستان کل کشور اظهار داشت: با هماهنگی بانک مرکزی، نظام بانکی، پلیس فتا و قوه قضاییه موضوع الزام استفاده از رمز دوم پویا در کشور اجرا شد و این موضوع پرونده‌های کلاهبرداری‌های اینترنتی را به‌شدت کاهش داده که قابل‌تقدیر است.

 جاویدنیا خاطرنشان کرد: طبیعی است که در ابتدای اجرای این پروژه، اشکالات و ایراداتی ازجمله دریافت رمز دوم وجود داشته باشد که جای نگرانی نیست و این مسائل حل خواهند شد.

 این مقام مسئول درباره میزان کاهش پرونده‌های ورودی مربوط به فیشینگ و کلاهبرداری از حساب‌های بانکی گفت: هفته اول بعد از اجرای رمز دوم پویا در عمده حوزه‌ها، با کاهش ۵۰درصدی در حجم پرونده‌های ورودی روبه‌رو بودیم؛ بخشی از افرادی که مراجعه می‌کردند نیز پرونده‌شان مربوط به قبل از اجرای رمز دوم بود و بعد از پیگیری در مراجع انتظامی، پرونده آنها به دادستانی ارجاع داده‌شده بود.

 وی تأکید کرد: درحالی‌که قبل از اجرای رمز دوم پویا شاهد رشدی ۳۰۰درصدی در حجم پرونده‌های دادستانی در این موضوع بودیم ولی بعد از اجرای رمز دوم پویا، نه‌تنها رشد پرونده‌های ورودی متوقف شد بلکه روند آن به‌طور چشمگیری کاهش پیداکرده است.

 وی خواستار اطلاع‌رسانی دقیق‌تر آثار مثبت و دستاوردهای رمز دوم پویا برای مردم شد و گفت: باید به مردم امنیتی که استفاده از رمز دوم پویا ایجاد کرده است را توضیح داد؛ به بانک‌ها چندین بار مهلت زمانی داده شد تا این موضوع را اجرایی کنند.

 جاویدنیا تصریح کرد: باید به‌جایی برسیم که مردم خودشان درخواست کنند تا حتی تراکنش‌های کمتر از ۱۰۰هزار تومان‌شان را با رمز دوم پویا انجام دهند.

 معاون فضای مجازی دادستان کل کشور بابیان اینکه بیشتر تراکنش‌های بانکی مبلغی کمتر از ۱۰۰هزار تومان دارند، افزود: هرچند برای مبالغ بیشتر از ۱۰۰هزار تومان نگرانی‌های بیشتری وجود دارد اما یکی از شگردهای کلاهبرداران، سوءاستفاده از چندین نفر مختلف است.

 وی درباره کاهش تعداد تراکنش‌های نرم‌افزاری و با استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت بعد از اجرای رمز دوم پویا اظهار داشت: این کاهش آمار نباید حمل بر لطمه دیدن کسب‌وکارهای اینترنتی شود و خدای ناکرده به طرح رمز دوم پویا لطمه بزند.

 جاویدنیا ادامه داد: هدف اصلی از اجرای رمز دوم پویا جلوگیری از اقدامات مجرمانه بوده است و عمده مردم نه‌تنها از تراکنش‌های خود ناراضی نیستند بلکه امنیت تراکنش‌ها نیز بالاتر رفته و باعث افزایش رضایتمندی آنها شده است.

 این مقام مسئول بابیان اینکه طبیعی است که اجرای طرحی به این بزرگی، مشکلاتی را هم در ابتدا به همراه داشته باشد، گفت: باید ارزیابی‌های دقیق و واقع‌گرایانه‌ای درباره حجم ماهانه تراکنش‌ها و پرونده‌های ورودی به دادستانی انجام شود؛ جمع ارقام فیشینگ و کلاهبرداری که برای شکایت به دادستانی معرفی می‌شد، میلیاردی بود ولی شاهد هستیم که در طول هفته‌های گذشته این موضوع ازنظر ارزش و رقم نیز به‌شدت کاهش پیداکرده است.

 وی بابیان اینکه کاهش تراکنش‌ها سود برخی از شرکت‌های پرداخت را کاهش داده است، افزود: بااین‌حال باید توجه داشت که پول‌های سیاه، پولشویی و قمار یا سایر موارد غیرقانونی در تراکنش‌ها استفاده می‌شد و بخشی از کاهش تعداد تراکنش‌ها نیز مربوط به این بخش بوده و افرادی از این بخش سیاه سود می‌بردند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.