×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
وزیر اقتصاد: شرایط بورس نشان دهنده روند رو به رشد این بازار است

به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی در مصاحبه با رسانه ملی در رابطه با تحولات اخیر شاخص بورس افزود: البته خود شاخص بورس هم تابع عواملی است که آن هم، اگر دیروز را با امروز مقایسه کنید، لزوما در حال کاهش نیست؛ زیرا بازار، دیروز ریزش و امروز رویش داشت و مثبت بود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: ما سعی می کنیم با تداوم اجرای برنامه های توسعه بازار سرمایه، این بازار را رونق ببخشیم.

دژپسند بازار بورس و اوراق بهادار ایران را با توجه به میزان گسترش و عمق آن، در حال نزدیک شدن به معیار های یک بورس مدرن ارزیابی کرد و گفت: شورای عالی بورس در جلسه ۲۰ شهریور ماه خود مصوب کرد که تمام بنگاه های حاضر در بورس، یا باید خودشان بازار گردانی کنند یا بازار گردان حرفه ای داشته باشند.

وی گفت: طبیعتا این را درک می کنیم که شاید همه بنگاه های بورسی، خودشان تمایل به بازار گردانی نداشته باشند اما مهم این است که هر بنگاه بورسی، یک بازار گردان مشخص برای انجام این کار داشته باشد.

وزیر اقتصاد افزود: الان هم پیگیر هستیم و خوشبختانه بانک ها، شرکت های تابعه سازمان تامین اجتماعی، شرکت های تابعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سایر نهادهای بزرگ اقتصادی کشور به مرور این مصوبه را به اجرا گذاشته اند و امیدوارم در آینده نزدیک ثمرات آن را هم ببینیم.

وی در ادامه گفت: در ارتباط با جبران “کسری تحقق برخی منابع درآمدی دولت”، ما نمی خواستیم از روش هایی استفاده کنیم که فشار مالیاتی را زیاد کند یا پایه پولی را افزایش دهد؛ به همین دلیل، بعد از اعمال صرفه جویی در هزینه ها و مدیریت مصارف، به سراغ عرضه دارایی های دولت و فروش اوراق و اسناد خزانه، رفته و چندین هدف را توامان محقق کردیم.

وزیر اقتصاد تامین “کسری برخی منابع درآمدی دولت” را با استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه و عرضه حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق و اسناد خزانه و ۳۳ هزار میلیارد تومان عرضه سهام دولت در شرکت های دولتی و فروش اموال راکد دولتی عنوان کرد و گفت: البته، همچنان که پیشتر هم بارها گفته شده، تامین مالی، هدف ثانویه واگذاری دارایی های دولت بوده و هدف اصلی برای دولت، گسترش حضور مردم در اقتصاد، باز کردن میدان برای حضور بخش خصوصی، شفاف سازی واگذاری شرکت های دولتی و توسعه و تعمیق بازار سرمایه است.

وی عرضه واحد های صندوق پالایشی یکم در بازار سرمایه از سوی دولت را در همین راستا عنوان کرد و استقبال مردم از آن را “خیلی خوب” ارزیابی نمود. گفتنی است بیش از چهار میلیون نفر از طریق بازار سرمایه، نسبت به خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم اقدام نمودند.

true
true
true
true

true