×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
ورود به بورس اوراق بهادار و تملک زنجیره محصولات از معدن تا محصول نهایی

ذوب‌آهن اصفهان، یکی از صنایع مادر در اصفهان به حساب می‌آید که ارزش افزوده بسیاری برای استان و کشور در بر دارد. یکی از مواردی که به عنوان شاخصه‌های شرکت ذوب‌آهن اصفهان به حساب می‌آید، شرکت‌های وابسته‌ای است که نه تنها مایه اشتغال‌زایی می‌شوند، بلکه بازار عرضه و تقاضا را کنترل کرده و از بروز خیلی از موارد نابه جا در بازار‌های عرضه و تقاضا جلوگیری می‌کنند. یکی از این شرکت‌ها، شرکت «پویش بازرگان ذوب‌آهن اصفهان» است که توسط شرکت ذوب‌آهن اصفهان تاسیس شده است. به دلیل اهمیتی که این شرکت در بازار فولاد دارد، خبرنگار ما در مصاحبه‌ای با منصور منصوری، مدیر عامل این شرکت، به موارد پیرامونی این شرکت پرداخت.

پویش بازرگان با هدف حفظ سهم بازار ذوب آهن ایجاد شد

منصوری درباره این شرکت گفت: تصمیم برای تاسیس شرکت پویش بازرگان ذوب‌آهن اصفهان با هدف مدیریت بازار محصولات ذوبآهن، جلوگیری از سفته‌بازی در بازار، برگرداندن محصولات شرکت به جایگاه اصلی خود، برگشت و حفظ سهم بازار ذوب‌آهن اصفهان، در سال ۱۳۹۳ و در زمان مدیریت اردشیر سعد محمدی گرفته شد. شرکت پویش بازرگان ذوبآهن اصفهان در تاریخ هفتم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ تاسیس و پس از صدور مصوبه هیات مدیره ذوب‌آهن اصفهان، ۶۰ درصد از سهام شرکت تازه تاسیس به فعالان بازار محصولات ذوب‌آهن واگذار گردید. هدف از این تصمیم استفاده از توان و مدیریت بخش خصوصی بر شرکت بود. در پی مصوبه مذکور توسط هیات مدیره، ۶۰ درصد از سهام به فعالان و تاجران فولاد کشور که از سال ۸۸ تا ۹۳ حداقل ۱۵هزار تن محصولات ذوب‌آهن اصفهان را خریداری کرده بودند، بر اساس معیارهای تناژ خرید، ارائه اظهارنامه مالیاتی، داشتن دفاتر قانونی، خوش‌نامی در بازار، توان مالی و فعالیت‌های بازرگانی و علمی در حوزه فولاد، ارزیابی شرکت‌ها انجام و مقدار سهام قابل واگذاری به هر کدام تعیین شد. به این ترتیب شرکت پویش بازرگان با ۴۰ درصد از سهام ذوب‌آهن اصفهان و ۶۰ درصد از تاجران آهن کشور فعالیت خود را با سرمایه هزار میلیارد ریالی از دی ماه ۱۳۹۴ آغار کرد.

پویش بازرگان شبکه فروش ذوب آهن را توسعه داد

منصوری در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی عرضه محصولات فولادی در بازار گفت: شرکت پویش بازرگان از بیست شرکت سهامدار که تمامی آن‌ها از فعالان و تاجران بازار فولاد هستند، تشکیل شده است. این شرکت‌ها هر کدام دارای شبکه فروش خود در نقاط مختلف کشور می‌باشند. در نتیجه، عملکرد پویش بازرگان توزیع محصولات در کل کشور از طریق شبکه فروش سهامداران خود می‌باشد. بدیهی است این شرکت به تمام متقاضیانی که شرایط خرید و فروش شفاف، صدور فاکتور رسمی و واریز وجوه از حسابی که فاکتور به نام آن‌ها صادر می‌شود را دارا باشند، فروش محصولات را انجام می‌دهد. لازم به توضیح است که این شرکت، در حال حاضر بیش از هزار مشتری در نقاط مختلف کشور دارد.

پویش بازرگان سریع‌ترین دسترسی، مطمئن‌ترین محصولات

وی افزود: شعار شرکت پویش بازرگان «سریع‌ترین دسترسی، مطمئن‌ترین محصولات» است. در این راستا شرکت به صورت مستقیم با تاجران، کارگزاران، انبار‌داران، موسسات حمل و مصرف‌کنندگان در ارتباط می‌باشد و تلاش می‌کند رضایت آن‌ها را برآورده نماید.

مدیر عامل شرکت پویش بازرگان، درباره سود حاصل از این شرکت برای شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: تا قبل از تاسیس پویش بازرگان، تجار به طور مستقیم با ذوب‌آهن اصفهان وارد مذاکره، معامله و خرید و فروش می‌شدند. بعضی از تاجرانی که محصولات مشابه را خریداری کرده بودند، وارد رقابت منفی و باعث ایجاد تلاطم در بازار میشدند. در آن زمان کل سود ذوب‌آهن در فروش خلاصه می‌شد و شبکه توزیع و فروش بازار هیچ منفعت دیگری برای ذوب‌آهن در بر نداشت. با تاسیس پویش بازرگان، ذوب‌آهن اصفهان به صورت عملی شریک ۴۰ درصد از سود تاجران در شبکه توزیع محصولات آن‌ها شد. علاوه بر آن با مدیریتی که بر روی بازار محصولات ذوب‌آهن اصفهان توسط شرکت پویش بازرگان انجام گردید، ۱۰۰ درصد سود حاصل از فروش محصولات در بورس کالا در اختیار ذوب‌آهن اصفهان قرار می‌گیرد.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های مصرف‌کنندگان عدم اطمینان از دریافت محصولات تولیدی ذوب‌آهن اصفهان بود. مواردی بود که در بازار محصولات غیر استاندارد و بی کیفیت را به عنوان محصولات ذوب‌آهن به مشتریان میفروختند. تاسیس شرکت پویش بازرگان این اطمینان را برای مصرف‌کنندگان ایجاد نمود که محصولات تولیدی ذوب‌آهن به دست آنها خواهد رسید.

محصولات ذوب آهن در بورس کالا در دسترس همگان است

منصوری درباره اختیار فروش محصولات ذوب‌آهن در بازار گفت: فروش محصولات ذوب‌آهن اصفهان از طریق بورس کالا انجام می‌شود. به این صورت که یک روز قبل از تاریخ عرضه محصولات، کلیه مشخصات محصولات شامل جنس، تناژ، قیمت و سایر شرایط فروش توسط ذوب‌آهن اصفهان تا ساعت ۱۶ در سایت ذوب‌آهن و در بورس کالا اعلام می‌شود. متقاضیان خرید باید از طریق کارگزاری و سیستم سازمان بورس تا قبل از ساعت ده و سی دقیقه صبح روز عرضه، اقدامات لازم برای ورود به حلقه رقابت برای خرید محصول را انجام دهند. ورود به حلقه رقابتی برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد بورسی می‌باشند، آزاد است و متقاضیان با بالاترین پیشنهاد قیمت، موفق به خرید محصولات می‌شوند. شرکت پویش بازرگان نیز مانند سایر متقاضیان وارد این رقابت خرید می‌شود و این شرکت مسئول فروش محصولات ذوب‌آهن اصفهان نیست و اصولا اختیاری در این زمینه ندارد.

پویش بازرگان ، بازوی کمکی ذوب آهن در تامین مالی ، بومی سازی و ….

مدیر عامل شرکت پویش بازرگان در پاسخ به این سوال که جدای از بخش خرید محصولات ذوب آهن آیا در سایر زمینه ها پویش بازرگان توانسته برای ذوب آهن اصفهان مفید باشد افزود: هر شرکتی باید بتواند اصطلاحا دست های کمکی خود را زیاد کند. در این راستا پویش بازرگان تلاش داشته به عنوان یک بازوی کمکی در کنار ذوب آهن اصفهان قرار بگیرد. در زمینه مالی این شرکت اقدامات متعدی برای آزادی سازی اسناد خرید خارجی، ضمانت اخذ تسهیلات و… نموده است. در بخش تامین مواد اولیه برای ذوب آهن به لطف خدای متعال پویش بازرگان بیش از ۲ میلیون تن سنگ آهن، گندله، نرم گندله، شمش و سایر مواد آهن دار برای ذوب آهن اصفهان تامین نموده و طلب خود را در قالب تامین اعتبار از طریق خرید محصولات ذوب آهن از بورس کالا وصول نموده است.

منصوری در پاسخ به خبرنگار ما که آیا شرکت پویش بازرگان در تامین قطعات، تجهیزات و مواد مصرفی برای ذوب آهن اصفهان فعالیت کرده است پاسخ داد: شرکت پویش بازرگان در راستای اهداف خود در جهت پشتیبانی از زنجیره تامین صنایع فولادی علی الخصوص ذوب آهن اصفهان و با تکیه بر تیم فنی و مهندسی و بازرگانی توانمند خود در زمینه تامین قطعات و تجهیزات با رویکرد بومی سازی قدم گذاشته و در این راستا با بومی سازی تجهیزات خارجی گامی بلند را در این زمینه آغاز نموده است.

از جمله موارد بومی سازی شده دریچه های کشویی پاتیل های فولاد (Ladle Slide Gate) می باشد. دریچه های کشویی پاتیل جزء تجهیزات حیاتی بخش فولادسازی بوده که شرکت سازنده اصلی از تامین آن به دلایل مختلف خودداری نمود و موجودی در انبارهای ذوب آهن نیز به اتمام رسیده بود و وضعیت مکانیزم های نصبی نیز به شدت فرسوده و امکان کاهش یا توقف تولید و بروز حوادث را در پی داشت. در این راستا این شرکت با حمایت مدیران و کارشناسان ذوب آهن و با تکیه بر دانش فنی و مهندسی داخل کشور برای اولین بار در ایران نسبت به بومی سازی دریچه های کشویی پاتیل فولاد اقدام و تا کنون حدود ۱۰ مجموعه از آن را با کیفیت مطلوب تحویل ذوب آهن داده  است. همچنین این شرکت در حال حاضر نیز در حال بررسی و مذاکره جهت بومی سازی و ساخت داخلی دیگر تجهیزات خارجی می باشد.

همچنین شرکت پویش بازرگان ضمن حضور در فرآیندهای رقابتی مناقصات و استعلام های شرکت، اقدام به تامین تجهیزات، قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز نموده که از آن جمله می توان تامین بیرینگ های نوردی، Sleeve Bearing و سایر بیریینگ ها با کیفیت مطلوب از برندهای معتبر، تامین گرافیت گرانوله (CPC)، مواد نسوز، قطعات فایبرگلاس و سایر موارد اشاره نمود.

پویش بازرگان به بورس اوراق بهادار می پیوندد

منصوری در خصوص برنامه های آینده این شرکت اظهار داشت: با تلاش وکوشش مدیران شرکت، امروز شرکت پویش بازرگان ۱۷ درصد سهام ذوب آهن را داردو شرکت همواره تلاش نموده در کنار ذوب آهن اصفهان و تامین منافع کل سهامداران باشد و خدا را شکر این رسالت در کارنامه عملی شرکت قابل رویت است. شرکت نیز برای بهبود و ارتقاء کیفیت خدمات خود با مراکز مختلف علمی و دانشگاهی همواره در ارتباط می باشد. در همین زمینه شرکت با کمک اساتید در حوزه های مختلف در حال مطالعه برای ورود شرکت به بورس اوراق بهادار و تملک زنجیره محصولات خود از معدن تا محصول نهایی است. انشاا… در آینده نزدیک خبرهایخوبی نیزدر این زمینه به اطلاع سهامداران عزیز خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت پویش بازرگان در خصوص مسئولیت های اجتماعی این شرکت گفت: هرشخص حقیقی یا حقوقی بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند وظایف و تعهداتی را انجام دهد. در این زمینه شرکت پویش بازرگان از جمله موارد زیر را انجام داده است: تهیه یک دستگاه آب شیرین کن ۱۰۰ متر مکعبی برای استان سیستان و بلوچستان، خرید دو دستگاه سرور HP، یک دستگاه SAN Storage  و چهل دستگاه کامپیوتر با مشارکت تعدادی از سهامداران پویش برای انستیتو پاستور ایران، تامین دو دستگاه ونتیلاتور برای بیمارستان شهدای لنجان، یک دستگاه مخزن اکسیژن کرایوژنیک برای بیمارستان الزهرا اصفهان و موارد دیگر.

true
true
true
true

true