×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
واگذاری زارعت چوب، گیاهان دارویی و گردشگری جنگلی به بخش خصوصی

به گزارش کیوسک خبر به نقل از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خسرو شهبازی در بیانیه‌ای به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع‌طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: رشد جمعیت، و استفاده شدید و بی ضابطه از منابع طبیعی برای تأمین رفاه و نیازمندی‌های جامعه بشری بدون توجه به توان و ظرفیت منابع، جان طبیعت را چنان به مخاطره انداخته که طبیعت، بردباری خود را در تحمل ناملایمات طبیعی از دست داده است.

وی افزود: بدون تردید منابع طبیعی به عنوان ثروتی عظیم و خدادادی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور نقش اساسی و سازنده داشته و باید بیش از پیش قدر و منزلت آن مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: این سازمان با پشتوانه سرمایه‌های عظیم اجتماعی و مشارکت جوامع مدنی و بخش خصوصی، مسؤولیت خطیر حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری پایدار از گستره‌های وسیع منابع طبیعی کشور را به عهده داشته و بر این اساس سیاست‌ها و برنامه‌های ملی را در‬ هفته منابع طبیعی‬ تأکید قرار می‌دهد.

وی در تشریح برخی از این سیاست‌ها گفت: قرار است حفاظت از جنگل‌ها و مراتع به عنوان کانون راه حل‌های طبیعت محور و پاسخ به چالش‌های جهانی، شامل تغییر اقلیم، کاهش تنوع زیستی، کمبود‬ آب، امنیت غذایی، تخریب سرزمین و افزایش مخاطرات پدیده‌های فاجعه‌بار باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

شهبازی یادآور شد: همچنین در نظر داریم تا سلامتی و پویایی جنگل‌ها و مراتع به عنوان گنجینه‌هایی ارزشمند برای حیات و رفاه انسان‬ را‬ با توجه به وابستگی تعداد کثیری از جوامع محلی به منابع طبیعی برای تأمین امکانات، معیشت، اشتغال و تولید درآمد‬ خود به مراتع و جنگل‌ها را تقویت کنیم.

به گفته این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، تمهیدات لازم جهت افزایش مشارکت و سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی در زمینه شناسایی و بهره برداری پایدار از کالاها و خدمات منابع طبیعی‬ نظیر زراعت چوب، گیاهان دارویی و صنعتی و گردشگری پایدار‬ جنگلی اندیشیده شده است.

true
true
true
true