×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
همه چیز درباره اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش کیوسک خبر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ناهید حیدری با بیان اینکه برنامه متناسب سازی مستمری‌ها که شامل همه گروه‌های مستمری بگیران اعم از بازنشستگان، مستمری بگیران و بازماندگان است مطابق بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه کلید خورد، اظهار کرد: سناریو‌های مختلفی با حضور و مشارکت نمایندگان بازنشستگان در کانون‌ها طی ۳۷ جلسه کاری و کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت سناریوی نهایی مصوب و از ماه گذشته به اجرا در آمد.

وی افزود: دوشاخص مدت زمان بیمه پردازی و مبلغ بیمه پردازی بسیار حائز اهمیت بودند که عوامل تعیین کننده در فرمول محاسبه ما لحاظ شدند.

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه سعی کردیم بر اساس عدالت بیمه‌ای حرکت کنیم و هر بیمه شده متناسب با آورده خودش از این مزیت بهره‌مند شود، اظهار کرد: طبیعی است که در خروجی مبلغ متناسب سازی، هرکه سابقه بیشتر یا مبلغ بیمه پردازی اش بیشتر بوده سهم بیشتری از این مبلغ دریافت کرده است.

حیدری ادامه داد: متناسب سازی بر اساس جداول پایه پرداخت حق بیمه انجام شده و کف پرداختی ما ۱۵۰ هزار تومان بوده است.

مدیرکل امور مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در جلسات کارشناسی قرار شد مستمری بگیران حداقلی بگیر با ۳۰ سال سنوات از این پس کمتر از دومیلیون و ۸۰۰ هزار تومان و حداقلی بگیران با ۳۵ سال سابقه زیر ۳ میلیون تومان دریافتی نداشته باشند گفت: بنابراین آن‌ها که میزان مستمری شان تا آخر سال ۹۸ حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده بعد از متناسب سازی زیر مبالغ گفته شده دریافت نخواهند کرد.

حیدری در ادامه به سوالات مردم پاسخ داد.

حداقلی بگیر هستیم، چرا دریافتی ما زیر ۲ میلیون تومان است؟

حیدری گفت: پرداختی‌ها بر اساس قوانین و بضاعت ما صورت گرفته است. آن‌ها که زیر ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند و حداقلی بگیر هستند، قطعا مبالغ دریافتی شان کمتر خواهد بود. به عنوان مثال آن‌ها که ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند حقوقشان به دومیلیون و ۴۱۶ هزار تومان و آن‌ها که ۲۵ سال سابقه دارند حقوقشان به دو میلیون و ۴۸۸ هزار تومان رسیده است.

آیا برای ماه‌های آتی مبلغ متناسب سازی را مانند مردادماه، در قالب دو فیش دریافت می‌کنیم؟

وی افزود: خیر، از شهریور ماه در قالب یک فیش حقوقی پرداخت می‌شود و حقوق اصلی و مبلغ متناسب سازی هردو در یک فیش ارائه می‌شود.

آیا مبلغ متناسب سازی مبنای محاسبه ماده ۹۶ قرار می‌گیرد یا خیر؟

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: باید صبر کنیم تا جلسات کارشناسی و کمیته‌های تخصصی ماده ۹۶ در سال ۱۴۰۰ تشکیل شود. رویکرد مثبت است و در زمان خودش اعلام نظر خواهد شد.

چرا این مبلغ از ابتدای سال پرداخت نشد؟

وی اضافه کرد: متناسب سازی بر اساس بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه کلید خورد. در این ماده توضیح داده شده که سازمان تامین اجتماعی موظف است متناسب سازی را در طول اجرای برنامه پنج ساله ششم توسعه اجرا کند که با مهیا شدن زیرساخت‌ها با قید فوریت عملیاتی شد.

آیا مبالغ متناسب سازی برای آن‌ها که مستمری شان در سال ۹۹ برقرار شده نیز تعلق می‌گیرد؟

حیدری تصریح کرد: این موضوع با رویکرد مثبت در دست بررسی است و در روز‌های آتی نتایج را اعلام می‌کنیم. تلاش می‌کنیم برای کسانی که در طول برنامه ششم توسعه به خیل بازنشستگان می‌پیوندند نیز بتوانیم قدمی برداریم.

آیا افزایش‌ها برای ازکارافتادگان کلی هم لحاظ شده است؟

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: مبلغ متناسب سازی به تمام گروه‌های مستمری بگیر اعم از بازنشستگان، ازکارافتادگان و مستمری بگیران تعلق گرفته؛ منتها بر اساس میزان سابقه پرداختی و آورده‌ای که داشته اند محاسبه شده است.

آیا متناسب سازی حقوق بازنشستگان شامل همکاران بازنشسته خود سازمان هم می‌شود؟

وی بیان کرد: بله، در ماده قانونی برنامه ششم توسعه به صراحت عنوان شده است کلیه بازنشستگان مشمول هستند بنابراین شامل حال این گروه هم می‌شود. جلسات تخصصی در حال برگزاری است و با دستور مدیرعامل که جلسات با قید فوریت به نتیجه برسد امیدواریم در روز‌های آتی به جمع بندی برسیم و برای شما هم محاسبه شود.

بابت حق مسکن چقدر به حقوق اضافه شده است؟

وی افزود: مزایای کمک هزینه معیشت توامان ۱۹۰ هزار تومان بود. مبلغ ۱۲۰ هزار تومان کمک معیشت و ۷۰ هزار تومان مبلغ حق مسکن که از اول مرداد ترمیم و اعمال شد.

آیا سنوات مشاغل سخت و زیان آور را در متناسب سازی محاسبه کرده اید؟

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: تمام محاسبات ما بر اساس دو آیتم بیمه پردازی و مبلغ بیمه پردازی بوده است و برای آن‌ها که در قالب مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شده اند متناسب سازی مشاغل سخت و زیان آور محاسبه و سوابق آن‌ها در فرمول‌های محاسبات کامل درج شده است.

وی ادامه داد: صورت‌های مختلفی از بازنشستگی سخت و زیان آور داریم، از جمله قانون استفساریه که هرکس به نسبت سنوات سخت و زیان آوری می‌تواند از مزایای قانون سخت و زیان آوری بهره بگیرد. چه بسا تعداد زیادی افراد بازنشسته سخت و زیان آور داریم که با ۲۷ یا ۲۸ سال سابقه بازنشسته شده اند و سنوات مازادشان بر اساس سخت و زیان آوری محاسبه شده است. قطعا آن سنوات کامل هم در جدول ضریب ترمیم و هم در جدول ضریب پایه سنواتی قرار گرفته و کلیه مزایای مترتب در بخشنامه متناسب سازی به این‌ها هم پرداخت شده است.

چرا همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند صندوق بازنشستگی کشوری انجام نشده است؟

حیدری گفت: برنامه‌ای که در این مرحله و در مرداد اجرا شد متناسب سازی حقوق بوده و با فرمول‌های خاص انجام شده که با صندوق کشوری متفاوت است. عملیات بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری شاید مشابه ما باشد، اما به لحاظ طیف جامعه هدف و شاخص‌های پرداخت حق بیمه متفاوت است.

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: بازنشستگان کشوری عموما ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، اما در تامین اجتماعی با طیف بیشماری از افراد که از صفر تا ۳۵ سال و بیشتر سابقه بیمه پردازی دارند مواجه ایم. به عنوان مثال فردی که در اثر حادثه ناشی از کار حتی در روز اول جان خود را از دست بدهد خانواده اش تحت پوشش قرار می‌گیرند و از مستمری فوت بهره مند می‌شوند. ما به لحاظ فرمول‌ها با صندوق کشوری متفاوت هستیم.

وی ادامه داد: علاوه براین مابه التفاوت افزایش سنواتی مستمری‌ها را از اول سال محاسبه کردیم و متناسب سازی متفاوت از افزایش سنواتی بود و از اول مرداد ماه اجرا شد.

حداقل مبلغ متناسب سازی چقدر بود؟

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی افزود: حداقل مبلغ شامل افرادی است که ۱۰ سال و یا کمتر از ۱۰ سال سابقه دارند و بر اساس قانون تعیین تکلیف سوابق، زیر ۱۰ سال سابقه داشتند که آن‌ها بر اساس یک سوم مستمری دریافتی از مزایای متناسب سازی بهره مند می‌شوند.

چرا مبلغ‌ها متفاوت است؟

حیدری تصریح کرد: طبیعی است که سرانه واحدی بین همه تقسیم نشده و مبالغ با توجه به اینکه زمان برقراری مستمری کی بوده و چه مدت سابقه پرداخت حق بیمه داشته اند و با چه مبلغی بیمه پرداز بوده اند متفاوت است و لذا قابل مقایسه نیست. آن‌ها که زمان برقراری مستمری شان در سال‌های دورتر بوده حقوقشان افت بیشتری پیدا کرده و در فرمول‌ها از مبلغ بیشتری بابت متناسب سازی بهره‌مند شده اند.

وی خاطرنشان کرد: هر فردی مبلغ افزایشی را بر اساس محتویات بیمه‌ای و حساب‌های انفرادی خودش بررسی و مشاهده کند. اگر فردی تصور کرد مبلغ متناسب سازی با فرمول‌ها همخوان نیست همکاران ما از طریق سامانه تلفنی ۱۴۲۰ آماده پاسخگویی به ابهامات هستند.

true
true
true
true

true