×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
هفته دولت؛ یادآور حادثه تلخ شهادت دو اسوه علم و تقوا

دکتر صادق جلیلی، مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان
درتقویم کشور دوم تا هشتم شهریور بنام هفته دولت نامگذاری گردیده است. هفته ای که بعد از شهادت شهیدان رجایی و باهنر رییس جمهور و نخست وزیر مردمی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید. هفته دولت یادآور حادثه تلخ انفجار دفتر نخست وزیری، در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ است که در آن حادثه تروریستی و بسیار تلخ و سخت، دو انسان  وارسته و مردمی و عاشق خدمت به مردم، دو یار دیرین امام و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر به شهادت رسیدند.
به منظور گرامیداشت یاد و خاطره آن عزیزان و آشنایی مردم با فعالیت ها و دستاوردها و برنامه ها و اهداف دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می باشد. با مطالعه تاریخ در می بابیم که تاریخ هر ملتی فراز و نشیب‌های تلخ و شیرین خاص خود را دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است. نظام جمهوری اسلامی ایران به رهبری بزرگ مردی که جهان مانند او را کمتر به خود دیده است و با جان‌فشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حکومت شاهنشاهی را سرنگون کرد و حرکت خود را برای اجرای قوانین اسلام و حکومت اسلامی آغاز کرد و دشمنان داخلی و خارجی برای انحراف و انهدام‌ انقلاب از هیچ تلاش مذبوحانه ای دریغ نکردند و با  استفاده از عوامل مزدور  و منافق دست به اقدامات خرابکارانه و تروریستی فراوانی زدند و  در این میان، شهادت دو شخصیت فداکار، رجایی و باهنر که به آتش کین منافقان سوختند، فصلی از شهادت را به نام «هفته دولت» در تاریخ انقلاب گشود. شروع بکار و عملکرد دولت رجایی و باهنر به انقلاب شور و هیجان بخشید و مروم را به انقلاب امیدوارتر کرد.
شهیدان رجایی و باهنر بواسطه دوری از عافیت طلبی و اشرافی گری و ساده زیستی، توانستند در دل مردم جا کنند و عشق و ایمان را به مردم ارزانی کنند و خدمات شایانی به همه مردم به ویژه محرومان ارائه دهند که برکات آن تاکنون نیز ادامه دارد.
امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت شهیدان رجایی و باهنر فرمود: ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی شود عقب راند؛…گرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده اند، در نظر همه ما عزیز و ارجمندند. آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند که با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بودم و خدا خواست که با هم از این دنیا به سوی او هجرت کنند.
بانگاه به قرآن و آموزه های دینی و همچنین  بررسی عملکرد  دولت رجایی و باهنر، البته اگرچه دوران کوتاهی بود اما دولت آنها یک دولت انقلابی و الهی بود. قرآن کریم، حاکم و سرپرست اجتماع را، امین و نگهبان آن جامعه می‌داند. امام علی علیه السلام با الهام از این آیه، در نامه‌ای به حاکم آذربایجان می‌نویسد: «مبادا بپنداری حکومتی که به تو سپرده شده، شکاری است که به چنگت افتاده است؛ خیر، امانتی برگردنت گذاشته شده و بالادست تو، از تو حفظ حقوق مردم را می خواهد. تو را نرسد که به استبداد و دل خواه، میان مردم رفتار کنی.» حضرت در جای دیگر، ضمن بخشنامه ای به مأموران مالیاتی خود می فرماید: به عدل و انصاف رفتار کنید. به مردم درباره خودتان حق بدهید. پر حوصله باشید و در برآوردن نیازهای آنها تنگ حوصلگی نکنید که شما خزانه داران رعیت، نمایندگان ملت و سفیران حکومتید .کارنامه و عملکرد و مرام ومنش وسیر وسلوک شهیدان رجایی وباهنر از همین آموزهای دینی نشآت گرفته بود ورمز وراز و ماندگاری وجاودانی شدن آنان درتاریخ نیز همین است .
که هردو بزرگوار مسلمان واقعی وحقیقی بودند بنابراین هفته دولت، فرصتی است تا عملکرد دولت‌ها ، برای مردم بیان شده و برای دولت مردان نیز اصول انقلاب یادآوری شود «در نظام اسلامی باید همه افراد جامعه، در برابر قانون و در استفاده از امکانات خدادادی کشور، یکسان و در بهره مندی از مواهب حیات، متعادل وبرابر  باشند. هیچ صاحب قدرتی، قادر به زورگویی نباشد و هیچ کس نتواند بر خلاف قانون، میل و اراده خود را به دیگران تحمیل کند.
طبقات محروم و پا برهنگان جامعه، مورد عنایت خاص دولت باشند و رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان، وظیفه بزرگ دولت و دستگاه قضایی محسوب شود. هیچ کس به خاطر تمکن مالی، قدرت آن را نیابد که در امور سیاسی کشور و در مدیریت جامعه دخالت و نفوذ کند، و هیچ تدبیری در جامعه، به افزایش شکاف میان فقرا و اغنیا نینجامد. پابرهنگان، حکومت اسلامی را پشتیبان و حامی خود حس کنند و برنامه ها و اقدامات آن را در جهت رفاه و رفع محرومیت خود بیابند»
البته اگر چه خرابکاری ها و اقدامات تروریستی  و تحرکات تجزیه طلبانه  و جنگ تحمیلی ۸ ساله و اقدامات خصمانه و تحریم های ظالمانه بی سابقه  و دهها و صدها توطئه ی دیگر، رسیدن به اهداف وآرمانهای انقلاب که همانا خدمت به مردم است را کند کرده است ولی دشمنان  هرگز نتوانستند به اهداف شوم خود برسند و این نظام با الطاف خداوند متعال و عنایات ولیعصر (عج) و رهبری داهیانه و شجاعانه بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی و خلف سلفش حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری محکم واستوار و با صلابت تمام به راه خود ادامه داده و تمام سعی و تلاش و همت دولتمردان این است که کشور ایران را به اوج رفاه و عزت و عظمت و اقتدار جهانی برسانند و این هدف بلند در حال تحقق است و رسیدن به این آرمان مهم  دست یافتنی است 
اینجانب با درک شرایط سخت تحریمی کشور توسط دشمنان و همچنین شیوع بیماری کرونا که جهان را  تحت تآثیر قرارداده و بسیاری از فعالیت ها و اقتصاد ها ی کشورها را تعطیل کرده است  به تمامی دولتمردان عزیز که دراین برهه تاریخی، توانستند به کوری چشم دشمنان مملکت را به خوبی اداره کنند و ضمن حفظ عزت و اقتدار وامنیت کشور  و مبارزه با بیماری کرونا و تامین ارزاق و مایحتاج  ملت  بر مشکلات غلبه نموده و همچنان پیش بروند خداقوت و دستمریزاد عرض نموده، توفیقات روزافزون دولت محترم و همه دولتمردان خدوم را از خداوند قادر و متعال مسئلت می نمایم.

true
true
true
true

true