×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
نقش مدارس درفرهنگسازی مالیاتی

از این رو با ارتقای آگاهی افراد نسبت به ضرورت پرداخت مالیات و تبعات جبران‌ناپذیر عدم وصول آن بر اقتصاد کشور، می‌توان حمایت مردم را در پرداخت مالیات افزایش داد ودر حقیقت تغییر نگاه جامعه به مالیات به عنوان تامین‌کننده عمده هزینه‌های عمومی، بدون فرهنگسازی در جامعه امکان‌پذیر نیست. اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و همچنین تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم خواهد شد و اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که گرفتن مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای آن‌ها و فرزندانشان است، آن‌گاه تمایل و رغبت مردم برای پرداخت مالیات بیشتر خواهد بود و آنچه اکنون مهم است همکاری تمام ارگانها و نهاد های اجرایی کشور است.
اما اینکه چه باید انجام داد و چه راهکارهایی را باید در پیش گرفت تا منجر به‌ قرار گرفتن فرایند فرهنگ مالیات دهی در میان مردم شود، موضوعی قابل‌ بحث است. بی شک چنین اقدامی نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌های لازم از یک‌سو و اعمال تغییراتی ساختاری در دیگر بخش‌های اقتصادی و حتی غیراقتصادی است.
در این میان انتقال مفاهیم فرهنگ مالیاتی به دانش آموزان در مدارس از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا که اگر فرزندان مان در همان سنین کودکی در مدارس با اهمیت مالیات و چگونگی مصرف مالیات در جامعه آشنا شوند، بی شک در آینده رویکردی تخصصی تر به مقوله مالیات خواهند داشت. متاسفانه به دلیل عدم آموزش کافی، برداشت فرزندان ما از مفهوم مالیات درست و کامل نمی باشد و این در حالی ست که اکثر کشورهای پیشرفته دنیا در پایه های آغازین تحصیلی سعی در آموزش مالیات به گروه های سنی پایین تر دارند. بی شک تاثیر فرهنگ سازی مالیاتی در مدارس با هدف نهادینه کردن فرهنگ مالیاتی و مسئولیت پذیری و آگاه سازی مردم بویژه اولیای دانش آموزان و ایجاد اعتماد و ارتباط نزدیک و صمیمانه با نظام مالیاتی بر کسی پوشیده نیست. در همین راستا اجرای سیاست ها و برنامه های فرهنگ سازی مالیاتی در مدارس و اطلاع رسانی در امر مشارکت مردم در پرداخت مالیات به عنوان یک وظیفه اجتماعی و قانونی ،توسط دولت بسیار حائز اهمیت است. دانش آموزان به عنوان شهروندان موثر آینده در خط مقدم آموزش حقوق شهروندی نقش مهمی دارند و باید در سایت های آموزشی، مجلات علمی و فرهنگی، دفترچه آموزشی و کتاب های فوق برنامه مباحثی در خصوص فرهنگ مالیاتی به صورت تخصصی و آموزشی در اختیار دانش آموزان قرارگیرد تا اصل فرهنگ سازی به خوبی نهادینه شود.امید است بتوان با همکاری آموزش و پرورش گامی موثر در جهت آشنایی دانش آموزان با مفهوم مالیات و نهادینه شدن فرهنگ مالیات در جامعه برداشت.

true
true
true
true

true