×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: بورس کالا به مثابه یک شاخص برای صنایع و بخش تولید عمل می کند؛ به گونه ای که تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز خود را از این مسیر شفاف تامین کرده و این رویه، شرایط را برای برنامه ریزی و سرمایه گذاری در تولید تقویت کرده است.

به گزارش کیوسک خبر به نقل از کالاخبر، غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با تسنیم اظهار کرد: تجربه سالیان گذشته نشان می دهد که رشد معاملات در بورس کالا تاثیر بسیار مثبتی بر اوضاع اقتصادی جامعه دارد زیرا بورس کالا به عنوان یک شاخص عمل می کند و تولیدکنندگان، صادرکنندگان و حتی واردکنندگان مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها و شرکت های تولیدی را از بورس کالا تامین کرده و به واسطه عرضه های مستمر مواد اولیه، تولیدات خود را افزایش می دهند و امکان سرمایه گذاری در بخش تولید نیز مهیا می شود.

وی با بیان اینکه در خصوص شعار سال، راه های مهار تورم از نظر علمی شناخته شده است، گفت: البته در بین اقتصادهای جهان به لحاظ اینکه کدام یک از پدیده ها در تورم بیشتر تاثیرگذار هستند،راه های مهار تورم نیز متفاوت است.

مصباحی مقدم با بیان اینکه از عوامل اصلی تورم می توان به رشد بی رویه نقدینگی، رشد هزینه ها و همچنین تقاضا اشاره کرد، گفت: عامل اصلی رشد نقدینگی در کشورها، کسری بودجه دولت و عامل دوم، اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی است. اما افزایش تقاضا گاهی مواقع ناشی از مسایل اقتصادی بوده و گاهی نیز به مسایل روانی جامعه باز می گردد.

وی اظهار کرد: بنابراین افزایش تقاضا گاهی واقعی بوده و گاهی به تنش های موجود در جامع، اخبار سیاسی و بعضا اقدامات تنش زا باز می گردد. برای نمونه در کشور ما در شرایط کنونی اخبار ناخوشایند موجب افزایش تقاضا و قیمت ارز شده و عامل این افزایش ناگهانی تقاضا، عوامل روانی بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: به عقیده من در دوره های اخیر عمدتا عامل اصلی افزایش تورم، افزایش تقاضا ناشی از شرایط سیاسی، داخلی و بین المللی بوده است چون این مسائل نگرانی ایجاد می کند و روی افکارعمومی اثر گذار بوده و تورم را افزایش می دهد.

مصباحی مقدم عنوان کرد: از سوی دیگر با وقوع مسائل سیاسی، تقاضای ارز برای خروج سرمایه از کشور افزایش می یابد و این تقاضا موجب افزایش قیمت ارز شده و به دنبال آن تورم افزایش می یابد، لذا مسائل سیاسی روی تورم تاثیر گذار است. حتی تحریم های جدید از سوی امریکا و اروپا می تواند اثر روانی داشته باشد و در تشدید تقاضا برای خروج ارز و تبدیل ریال به ارز موثر باشد.

به گفته مصباحی مقدم، یکی از اقدامات برای جلوگیری از رشد تورم در سال جاری باید تلاش برای برقراری آرامش و ثبات در مسائل سیاسی و بین المللی و داخلی باشد که همواره بر افکار عمومی و انتظارات تورمی اثرگذار هستند.

به گفته وی، از علل دیگر تورم در اقتصاد، تغییر قیمت حامل های انرژی است که نوسان‌های نرخ ارز در قیمت این حامل ها اثرگذار است و از این رو مدیریت بازار ارز در این حوزه نیز اهمیت پیدا می کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به رشد تولید اشاره و تصریح کرد: رشد تولید در متعادل شدن تورم، بسیار تاثیر گذار خواهد بود زیرا زمانیکه تولید افزایش می یابد نقدینگی در حال گردش با تقاضای ناشی از خرید محصولات تولید شده مواجه می شود و در نتیجه تورم مقداری متعادل می شود خصوصا تولید محصولات دانش بنیان که سال گذشت با رشد ۳۰ درصدی مواجه شد.

مصباحی مقدم در پایان گفت: سهم صادرات محصولات دانش بنیان در مجموعه صادرات یک کشور حکایت از پیشرفت فناوری دارد و چون محصولات دانش بنیان به نسبت سایر محصولات، ارز آوری بالاتری دارد لذا تولید مخصوصا تولید محصولات دانش بنیان در بهبود وضعیت اقتصادی کشور بسیار اثرگذار است که خوشبختانه با سرعت در حال حرکت در این مسیر هستیم.

منبع: تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.