×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳

بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران در هفته منتهی به ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ میزبان دست به دست شدن نزدیک ۱۴ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا به ارزش نزدیک ۵۴۹ میلیارد تومان بود. سیمان از لحاظ حجم و سکه امامی (تمام) به لحاظ ارزش معاملات برتر از سایر دارایی ها، در جایگاه نخست ایستاد و دارایی جدید این بازار یعنی شمش طلا نیز با معامله ۶۴ هزار و ۵۸۳ گواهی، آمار قابل قبولی را به ثبت رساند.

به گزارش کیوسک خبر به نقل از کالاخبر ، ۱۳ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۱۱۲ ورقه بهادار مبتنی بر کالا به ارزش نزدیک ۵۴۸ میلیارد و ۸۸۵ میلیون تومان در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا در هفته گذشته معامله شد که نسبت به هفته قبل با افزایش ۱۰ درصدی در حجم و ۴ درصدی در ارزش همراه بود. ارزش معاملات مربوط به ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ نیز نزدیک ۵۲۸ میلیارد تومان برای ۱۲ میلیون و ۶۴۶ هزار و ۱۸۳ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.

در جریان معاملات هفته گذشته، ۷۷۸ هزار و ۲۰۰ اوراق گواهی سپرده سکه طلا (تمام سکه) در حالی منعقد شد که این دارایی پایه ارزش بیش از ۲۴۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را ثبت کرد.

اوراق مبتنی بر تمام سکه طلا با کسب سهم ۴۵ درصدی در ارزش معاملات در جایگاه نخست ایستاد. سکه طلا (تمام سکه) سهم ۶۷ درصدی در حجم معاملات داشت و جایگاه سوم را در حجم کل بازار گواهی سپرده کالایی پس از سیمان و زعفران از آن خود کرد.

سیمان با ثبت معامله ۸ میلیون و ۱۴۴ هزار گواهی سپرده، رتبه نخست از نظر حجم را به ثبت رساند و ارزش معاملات این دارایی بیش از ۷ میلیارد و ۸۴۴ میلیون تومان شد. سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۵۸ درصد بود که از لحاظ حجم در جایگاه نخست ایستاد.

در هفته منتهی به ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ بیش از ۴ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۷۵۶ گواهی سپرده زعفران نیز به ارزش بیش از ۱۷۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان منعقد شد که این دارایی پایه، با سهم ۳۰ درصدی در حجم و ۳۲ درصدی در ارزش جایگاه دوم را در دو آیتم به خود اختصاص داد.

ارزش معاملات ۷۵۵ هزار و ۶۵۴ گواهی سپرده شیشه نیز نزدیک ۸۷ میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان شد و این دارایی توانست مقام چهارم را از لحاظ حجم بعد از سیمان، زعفران و تمام سکه و مقام سوم را از نظر ارزش پس از سکه طلا (تمام سکه) و زعفران از آن خود کند. این دارایی پایه توانست سهم ۵ درصدی از حجم کل معاملات گواهی سپرده کالایی و سهم ۱۶ درصدی از ارزش کل این معاملات را به خود اختصاص دهد.

در هفته ای که گذشت معامله ۱۱ هزار و ۸۷۱ گواهی سپرده برنج به ارزش بیش از ۹۱۳ میلیون تومان در بازار مالی بورس کالای ایران نیز به ثبت رسید. همچنین ۵۵۰ گواهی سپرده زیره سبز به ارزش نزدیک ۱۲۱ میلیون تومان منعقد شد.

تا پایان سال گذشته همچنین شاهد اضافه شدن دارایی جدید و جذاب دیگر به بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا بودیم؛ به گونه‌ای که تا پایان سال گذشته، ۱۴۶ هزار و ۲۵۹ گواهی به ارزش نزدیک ۴۳ میلیارد و ۸۳۲ میلیون تومان منعقد شد.

در هفته قبل با وجود تعطیلات روز سه شنبه، شاهد رشد معاملات این دارایی بودیم؛ به گونه‌ای که ۱۴۰ هزار و ۸۱ گواهی سپرده شمش طلا به ارزش ۳۵ میلیارد تومان منعقد شد. این دارایی که تازه به سبد دارایی‌های گواهی سپرده بورس کالا افزوده شده، توانسته با گذشت تنها چند هفته، به رتبه‌های بالای جدول بیش‌ترین ارزش معاملات صعود کند و مقام چهارم را به لحاظ ارزش بعد از تمام سکه، زعفران و شیشه از آن خود کند.

۱۴ میلیون اوراق مبتنی بر کالا دست به دست شد
۱۴ میلیون اوراق مبتنی بر کالا دست به دست شد
۱۴ میلیون اوراق مبتنی بر کالا دست به دست شد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.