×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۳ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
مردم به فکر سلامت خود باشند

به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایسنا، سعیدمعیدفر درباره  رفتار خودسرانه مردم و عدم توجه کافی به مراقبت های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا اظهار کرد: اگر در شرایطی بودیم که رابطه مردم با یکدیگر، رابطه مردم با  رسانه ها و رابطه مردم با حاکمیت منطقی و براساس اعتماد متقابل بود، بهتر می توانستیم در مبارزه با ویروس کرونا موفق شویم ولی متاسفانه در شرایطی با این بحران خطرناک مواجه شدیم که در بدترین شرایط در این روابط قرار داریم.

وی ادامه داد: امسال بخاطر حوادث مختلف از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی رابطه مردم، دولت، رسانه ها آشفته شد و متاسفانه متوجه نبودیم که سرمایه اجتماعی برای روز مبادا را هدر می دهیم. امروز همان روز مبادا است ولی سرمایه اجتماعی را در طول سال های گذشته و مخصوصا امسال هدر دادیم و حالا از مردم همراهی می خواهیم.


این استاد دانشگاه با انتقاد از قرنطینه نکردن شهرهای آلوده در روزهای اولیه شیوع بیماری تصریح کرد: در حال حاضر همه جای کشور آلوده است و  الان دیگر قرنطینه معنا ندارد. متاسفانه برنامه ریزان استانداردهای لازم در زمان خود را رعایت نکردند.

وی با شاره به اینکه مردم در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی هستند، ادامه داد: اقشاری از جامعه مجبور هستند برای امرار معاش خود بیرون از منزل بوده و فعالیت اقتصادی کنند. اما کسانی که می توانند، باید در منزل بمانند و خودشان به فکر خودشان باشند.  با این حال عده ای که می توانند در منزل بمانند، می خواهند فرار کنند. چون نظام اعتماد فروریخته است، آنها دچار سرگردانی هستند و احساس می کنند که در تهران بودن خطرناک است. عده ای هم تحت تاثیر برخی مسئولین هستند که بیماری را جدی نمی گیرند.


معیدفر همچنین با بیان اینکه این مسائل بخاطر فروپاشی نظام اعتماد در جامعه است، تصریح کرد: به همین دلیل جامعه نمی تواند تحت فرماندهی مشترک باشد و فرصتی هم برای انسجام بخشی در قالب تشکل های مردم نهاد نداشته است،  بنابراین به صورت توده ای، پراکنده و بدون انسجام عمل می کند. از سویی حکومت هم دچار ناکارآمدی است  نمی تواند جامعه را سازماندهی کند و حتی دستگاه های اداری برای مردم دردسر درست می کنند. ارتباط جامعه با نخبگان و دانشگاهیان نیز به دلیل تخریب آنها در سال های گذشته از بین رفته  و جامعه هم بی اراده و بی نظم شده است و به این طرف و آن طرف کشانده می شود.

معیدفر تاکید کرد: با این حال همه مردم باید احساس مسئولیت اجتماعی کرده و از خانواده خود مراقبت کرده و اگر مبتلا هستند، موجب انتشار بیماری نشوند. من به عنوان یک دانشگاهی منتقد به وضع موجود به مردم توصیه می کنم که مراقب خود باشند. لج بازی نکرده و همکاری کنند و حداقل دو هفته شرایط سخت را تحمل کنند تا بتوانیم از این بحران سخت عبور کنیم.

true
true
true
true