×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ آبان - ۱۴۰۰  
true
true
مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

کیوسک خبر: به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایسنا، در روزهای اخیر در بازار ارز دلالان و سفته بازان به بهانه نزدیک شدن به اواخر بهمن ماه و همچنین جلسه پیش روی FATF که  احتمالا در مورد وضعیت ایران نیز تصمیم گیری خواهد شد، جوسازی کرده و از احتمال افزایش قیمت دلار در بازار با ورود ایران به لیست سیاه FATF خبر می‌دهند، در این شرایط برخی با انتظار افزایش قیمت ارز، تحریک به خرید در بازار می‌شوند.

این در حالی است که عبدالناصر همتی – رئیس کل بانک مرکزی – در تازه‌ترین پست اینستاگرامی خود نسبت به این موضوع هشدار داد و گفت که مردم مراقب باشند که با شگرد جدید سودجویان این بار تحت عنوان FATF دارایی آنها در معرض رسیک قرار نگیرد.

وی  گفته که این روزها سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی‌ها ی روند آن، عدم تمدید قلمداد کرده و در خصوص تاثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.

همتی با بیان اینکه نطرم را قبلا در مورد اهمیت این موضوع گفته ام توضیح داد: لیکن در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم های بانکی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF  اعم از تمدید یا عدم تمدید نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار انجام می‌شود.

وی افزود: دستاویز قرار دادن موضوع FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز از طریق سفته بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تامین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم انداز گشایش کانال های جدید همخوانی ندارد. ضمن اینکه بانک مرکزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز در کنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد.

true
true
true
true

true