×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
فروش املاک و مستغلات مازاد دولت از طریق بورس کالا

به گزارش کیوسک خبر، رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوال «کالاخبر» پیرامون مزایای عرضه کالای شرکت های بورسی در بورس کالا اظهار کرد: شفافیت کامل مبادلات کالاها به واسطه عرضه در بورس کالا باعث می شود تا همگان از جمله سهامداران به راحتی از روند فروش و قیمت کالای شرکت ها مطلع باشند.

عشقی ضمن تاکید این نکته که سازمان بورس با جدیت عرضه کامل کالاهای شرکت های حاضر در بورس و فرابورس را در بورس کالا و انرژی پیگیری می کند افزود: در دو سال اخیر شاهد رشد مطلوب معاملات در بورس کالا هستیم.

بازگشت اعتماد، اصلی ترین دغدغه

او در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: امید می رود با تلاش‌های سازمان و دولتمردان در زمینه سیاست گذاری و همچنین مجلس و کمکی که رسانه ها و فعالان بازار در راستای شفافیت و ارتقای کارایی بازار انجام می دهند، بازار به ثبات برسد.

وی بازگشت اعتماد به بازار را دغدغه اصلی خواند و ادامه داد: تمام تلاش سازمان در این مدت کوتاه ریاست جدید در راستای بازگشت اعتماد به بازار بوده که البته امری سخت و زمان بر است.

عشقی تصریح کرد: تلاش می شود ساختار در خود سازمان اصلاح شود و هم رایزنی هایی با سیاست گذاران در بودجه نیز در همین راستا انجام شده است.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه افزایش ظرفیت‌های بازار سرمایه و برنامه عملیاتی سازمان در این راستا، عنوان کرد: در حال حاضر، شرکت های بسیاری در بورس ثبت شده اند. اما نکته مهم این است که حجم و میزان فعالیت آنها چقدر است؟ صنایع مختلفی در بازارهای بورس و فرابورس حضور دارند و با بررسی سهم صنایع موجود در بورس نسبت به کل بورس، به عدد قابل توجهی در ارتباط با سهم صنایع مختلف پذیرش شده در بورس می رسیم.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه بیشتر شرکت های بزرگ در صنایع در بورس پذیرش شده اند، ابراز کرد: در حال حاضر، تمهیداتی در ارتباط با پذیرش شرکت های تکنولوژی محور اندیشیده شده است.

۲۰ شرکت در فرآیند پذیرش

وی با بیان اینکه ۲۰ شرکت در فرآیند پذیرش هستند، ادامه داد: در حال حاضر، بازار سرمایه هم از نظر شرکت های پذیرش شده و هم از نظر تعداد سهامداران با افزایش و رشد قابل توجهی برخوردار شده و لازم است زیر ساخت های موجود به نحوی ارتقا یابند تا کفاف این حجم را بدهد و از ظرفیت های لازم برخوردار شویم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ارتباط با واگذاری مازاد اموال دولت در بورس اظهار کرد: عملیات اصلی در ارتباط با املاک و مستغلات مازاد دولت توسط سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد، در حال پیگیری است. در بورس نیز، اموالی که عرضه آنها از طریق بورس کالا انجام خواهد شد، در حال پیگیری است.

عشقی ادامه داد: بورس کالا از نظر زیر ساخت های لازم در این زمینه مشکلی ندارد و رایزنی هایی با وزارت اقتصاد نیز انجام شده و اموالی که امکان پذیرش آنها در بورس وجود دارد، وارد بورس کالا می‌شوند.

وی در ارتباط با عرضه های کالایی گفت: یکی از رسالت های اصلی سازمان بورس، شفافیت اطلاعات مالی شرکت‌ها است. طبیعی است زمانی که محصولات شرکتی در یک ساختار شفاف و مشخص به فروش می روند و از آن طرف هم خریداران با اطمینان بیشتری آنها را خریداری می کنند.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه اکنون این سازمان به جد پیگیر عرضه محصولات در بازاری شفاف است، خاطر نشان کرد: اکنون در زمینه محصولات فولادی، خریداران به راحتی می توانند با مراجعه به بورس کالا، به صورت شفاف روند معاملات و قیمت ها را رصد می کنند. این موضوع در ارتباط با سایر کالاها نیز وجود دارد.

دامنه نوسان یه یکباره حذف نمی شود

عشقی در خصوص صحبت های اخیر رییس قوه قضاییه درباره ابهامات بازار سرمایه گفت: البته اغلب این مباحث تخصصی بوده و ما هم اصراری بر پاسخگویی به آنها در این جلسه نداشتیم. قرار شد این موارد در جلسات تخصصی‌تری در سازمان بورس بررسی شود.

وی افزود: به طور مثال حذف دامنه نوسان به یکباره و در همه شرکت های بورسی امکان پذیر نیست و آسیب‌های زیادی به بازار سرمایه وارد می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر که با عدم تعادل در بازار مواجهیم و تصمیمات مقطعی در بازار اثرگذار است، اگر دامنه نوسان را به طور کلی حذف کنیم همانطور که گفتم به مشکلات دامن زده می‌شود.

عشقی تاکید کرد: راه های مختلفی برای برداشتن دامنه نوسان وجود دارد، مثلا ممکن است این کار را ابتدا برای شرکت های بزرگتر و به مرور انجام دهیم.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: چالش های ما لزوما قیمت گذاری دستوری نیست، مثلا دولتی بودن پالایشگاه ها، صادرات محصولات پالایشی توسط دولت است، در حالی که خصوصی شده اند و این یک فرایند است که مشکل ساز شده است.

وی درباره صنعت خودرو گفت: خودرو فقط مشکل قیمت گذاری ندارد، ساختار مالی، مالکیتی، مدیریتی آن هم مشکل دارد و باید اصلاح شود. وی در ادامه افزود: درباره موضوع قیمت گذاری دستوری رایزنی ها را ادامه خواهیم داد.

عشقی ادامه داد: تغییرات دامنه نوسان باید به صورت تدریجی از صنایع با ثبات آغاز شود. نوسانات روی اخبار مختلف مثلا خودرو طی هفته های گذشته داشتیم که اگر دامنه نوسان نداشتیم، تبعات زیادی داشتیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص کمبود نقدینگی و برنامه‌های سازمان در این خصوص گفت: موضوع بازگشت اعتماد به بازار منحصر به سازمان بورس نیست بلکه نیازمند همکاری همه دستگاه های مرتبط و کل اقتصاد کشور است.

وی گفت: طی دو ماه اخیر سازمان بورس در خصوص موضوعات متفاوتی از قیمت گذاری دستوری تا بودجه مشارکت داشته است.

عشقی بیان کرد: اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کنونی مسایل و مشکلات زیادی در اقتصاد کلان وجود دارد و کنترل تورم و کنترل نقدینگی از اولویت های دولت و بانک مرکزی است، ما سعی میکنیم با رایزنی هایی که انجام می دهیم بازار سرمایه کمترین آسیب ها را از این موضوعات ببیند.

وی در خصوص سهام عدالت گفت: سهام عدالت مسیری طی کرده و فرایند ان تاکنون با ایراداتی همراه شده که به موجب ان متوقف شده است. بر همین اساس، قرار است کارگروهی ساختار فرایند اجرایی سهام عدالت را بررسی کرده تا اگر نیاز به اصلاحاتی داشته باشد به سرعت اقدامات لازم را انجام داده و سهام عدالت را به عنوان یک دارایی خوب برای مردم برای معامله و مدیریت مالکیت به صاحبان اصلی انجام دهیم.

وی در خصوص روش‌ جدید عرضه اولیه و احتمال ایجاد رانت برای صندوق ها گفت: این روش برای همه صندوق ها امکانپذیر است بنابراین همه سهامداران می توانند از این امکان استفاده کنند و این به معنی نبود رانت در این رابطه است.

وی‌گفت: روش قبلی با توجه به تجاربی که وجود دارد کاملا کنار گذاشته نشده منتها روش قبلی با مشکلاتی درگیر بود، مشکل این بود که عرضه سهام کوچک با متقاضیان چند میلیونی سبب میشد تا به هر کد تعداد ناچیزی سهم تعلق بگیرد. این موضوع شرکت های کوچک را با مشکلات زیادی در خصوص مدیریت سهامداران خود مواجه می کرد.

وی توضیح داد: از طرفی دیگر اختصاص تعداد بسیار کم سهم به سرمایه گذاران ان سود قابل توجهی را برای آنها به دنبال نداشت. با این حال این روش عرضه اولیه هنوز بسته نشده و برای شرکت های بزرگ و سهم های بزرگتر و گسترده تر عرضه می شود .

عشقی در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر چگونگی تامین مالی دولت از محل فروش اموال و سهام در بورس باتوجه به عدم استقبال سهامداران گفت: سوداوری شرکت‌ها بسیار خوب است. قطعا بازار همیشه در این شرایط نمی‌ماند. دولت هم در بازاری که تقاضا وجود دارد سهام عرضه خواهد کرد. باتوجه به شرایط کنونی امسال عرضه اولیه خرد نخواهیم داشت، برای سال آینده هم عددهای تامین بودجه دولت از طریق فروش اموال و سهام در بورس کمتر دیده شده است.

وی افزود: دولت به کشش بازار برای عرضه سهام خود توجه دارد. در ماه‌های آینده شرایط بازار بهتر خواهد شد.

مجید عشقی ادامه داد: از تصمیم مجلس برای تحقیق و تفحص از سازمان بورس، استقبال کردیم. اتفاقاتی که در سال ۹۸ افتاده، ابهاماتی را در ذهن سهامداران ایجاد کرده و با این کار، امکان اصلاحات فراهم می شود. در حال تشکیل بدنه کارشناسی تحقیق و تفحص هستیم.

مجید عشقی تصریح کرد: برای بازارگردانی سهام عدالت، مقرر شده در قالب یک صندوق بازارگردانی و با تصویب شورای عالی بورس، این کار انجام شود. ارزش سهام عدالت براساس ارزش بازار تعیین می‌شود. تلاش است ارزش سهام عدالت حفظ شود و منافعی برای سهامداران عدالت داشته باشد.