×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
سال ۹۸  با دو مقوله سیل و کرونا در قاب مسئولیت های اجتماعی محصور اما از انجام تکالیف ذاتی دور نماندیم

به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، مهندس سید عبداله موسوی روز دوشنبه (۱۸ فروردین) در واکاوی عملکرد و فعالیت های این شرکت در سال گذشته، افزود: هر چند این شرکت  همسو با برنامه های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در عمل به مسئولیت های اجتماعی پیشینه چندین ساله دارد، ولی در سالی که پشت سرگذاشتیم این مسئولیت متفاوت و دارای ویژگی های متمایز بود.

وی اظهار کرد:  بارندگی های شدید اوائل سال ۹۸ و پیامدهای آن سبب شد تا این شرکت به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد بحران استان خوزستان و براساس دستورات اکید وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، همسو با سایر دستگاه های اجرایی و امداد رسان نقش محوری در مهار سیلاب و استحکام بخشی به ایجاد سیل بندها و تامین نیارهای مناطق سیلزده ایفا نماید.

موسوی گفت: از تبعات  سیلاب در بخش عملیات حفاری ، توقف فعالیت تعدادی از دکل ها در مناطق نزدیک به رودخانه ها بود که برای فواصلی در کار مشکلاتی ایجاد که با فروکش ها کردن سیلاب و تلاش های کارکنان ، دستگاه ها دوباره در مدار عملیات قرار گرفتند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: کاهش تبعات سیلاب تا چند ماه به طول انجامید اما مدیریت های این سازمان خاصه در بخش های خدمات، پشتیبانی،عملیات حفاری و  HSE به موازات حضور فعال در نشست ها و کارهای اجرایی محول شده، روال برنامه های تعریف شده در بخش های عملیاتی، پشتیبانی،  ستادی به ویژه بخش های منابع انسانی، مالی، اداری، حقوقی و قراردادها در نتیجه همت و مساعی مجموعه مدیران و کارکنان سختکوش شرکت به نحو مناسب دنبال شد.

وی با اشاره به اقدامات به عمل آمده در سال ۹۸ در راستای توسعه فعالیت ها در دو بخش عملیات حفاری و خدمات یکپارچه فنی و تخصصی، اظهار کرد: با تلاش بی وقفه کارکنان عملیاتی در این مدت حفر و تکمیل ۱۱۴ حلقه چاه با موفقیت انجام و برای بهره برداری در اختیار شرکت های متقاضی قرار گرفت و از سویی با مشارکت ملی حفاری و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران دو میدان جدید نفتی نام آوران و گازی ارم کشف و مقادیر متنابهی نفت و گاز به ظرفیت تولیدی کشور افزوده شد.

موسوی  گفت: از مجموع چاه های حفر شده  سه حلقه اکتشافی، ۳۹ حلقه توسعه ای توصیفی و ۷۲ حلقه تعمیری تکمیلی بود که ۸۱ حلقه در گستره شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ۱۶ حلقه شرکت نفت فلات قاره، چهار حلقه شرکت نفت مناطق مرکزی، سه حلقه در شرکت مهندسی و توسعه متن، هفت حلقه در قالب پروژه ای و سه حلقه برای مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفر گردید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: تحقق ۱۶۳ هزار و ۹۸۱ متر حفاری چاه ها از دستاوردهای سال گذشته است که از این رقم ۲۲ هزار و ۸۰۸ متر در پروژه های کلید در دست  و ۲۴ هزار و ۴۴۰ متر حفاری به روش افقی و جهت دار بوده است.

وی اظهار کرد: در مدت پیش گفته  28 دستگاه حفاری در زمینه حفر چاه های توسعه ای، شش دکل در چاه های اکتشافی، دو دکل چاه های توصیفی و ۲۴ دستگاه در چاه های تعمیری مورد استفاده واقع شد و ۱۲ دستگاه نیز در مراحل بازسازی، تجهیز قطعه و کاریابی قرار داشتند.

موسوی گفت: در موضوع خدمات یکپارچه فنی و مهندسی نیز که بخش عمده آن در ارتباط با تکمیل و تعمیر چاه ها در مراحل حفاری و یا در حال بهره برداری است، تلاش جمعی همکاران در مدیریت های خدمات فنی و عملیات ویژه حفاری منتج به تحقق پنج هزار و ۶۵۸ مورد خدمات متنوع که شامل افزون بر  20 مورد عملیات تخصصی گردید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: از اقدامات موثر سال قبل که انتظار می رود در سال ۹۹  شاهد اجرایی شدن آن باشیم بکارگیری ۱۹ دکل حفاری خشکی در اجرای پروژه های مرتبط با طرح ۲۸ میدان نفتی در مناطق نفتخیز کشور است که حاصل تعامل و تفاهم به عمل آمده با  شرکت های بخش خصوصی فعال در عرصه صنعت نفت است که منتج به امضای مشارکت نامه، تفاهمنامه و توافقنامه های متعدد گردید.

وی در ارتباط با این موضوع اظهار کرد: پروژه های میدان محور از صفر تا ۱۰۰ در دو بخش تحت الارضی و سطح الارضی اجرا می شود و این شرکت در بخش تأمین دکل و همچنین خدمات یکپارچه فنی و تخصصی در پروژه های پیش گفته مشارکت خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به تداوم و توسعه همکاری های علمی و پژوهشی با مراکز علمی، تحقیقاتی،  پارک های علم و فناوری،  شرکت های دانش بنیان و مجموعه های کوچک و بزرگ صنعتی گفت: در سالی که گذشت در این زمینه چندین تفاهمنامه به امضاء رسید و جنبه اجرایی به خود گرفت که آن جمله انعقاد قرارداد همکاری با دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه شیراز و جهاد دانشگاهی کشور است.

 وی افزود: ساخت دستگاه حفاری خشکی سنگین ۷۲ فتح که بخش قابل توجه آن در کارگاه های جهاد دانشگاهی کشور با همکاری متخصصان شرکت ملی حفاری ایران طراحی و ساخته و با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، استاندار خوزستان و شماری از مدیران ارشد صنعت نفت و سازندگان داخلی در اواخر سال ۹۸ در منطقه صنعتی اهواز رونمایی شد از جمله دستاورد تعامل و مشارکت این شرکت با سازندگان داخلی به شمار می آید.

موسوی به تقویت همکاری و هم افزایی مستمر با سازندگان و صنعتگران داخلی در سال ۹۸  اشاره و اظهار کرد: در نتیجه این تعامل در این مدت ۲۸۰ قطعه مهم و پرمصرف حفاری برای نخستین بار در کشور بومی سازی و در چرخه مصرف قرار گرفت و با احتساب آن شمار قطعات ساخت داخل شده به  بیش از پنج هزار و بر اساس تعدد تولید به  21 هزار قطعه بالغ گردید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه افزود: با پیگیری های موثر و مساعدت معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بخش عمده ای از مطالبات سازندگان قطعات و تجهیزات و دیگر شرکت های پیمانکاری طرف قرار داد به آنان پرداخت شد.

وی با بیان اینکه این شرکت در مدت پیش گفته با ۲۰۰ شرکت سازنده و تولید کننده قطعه و تجهیز در استان های صنعتی کشور و بیشتر استان خوزستان همکاری داشته است، افزود: هم اینک نیز طراحی و ساخت شماری قطعات و تجهیزات در داخل در دست اقدام است و با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، تلاش بر این می باشد که با هم افزایی و همراهی بیشتر  کمیت و کیفیت تولیدات ساخت داخل مورد اهتمام ویژه قرار گیرد.

موسوی پیشرانی این شرکت در برگزاری دوره های  آموزش تخصصی برای کارکنان شرکت در سطوح مختلف، برنامه ریزی کاربردی برای روز آمد سازی دکل ها و تجهیزات تخصصی حفاری با توجه به برخورداری شرکت از افزون بر ۷۰ دستگاه حفاری خشکی و دریایی و انبوه تجهیزات مربوط به خدمات فنی و مهندسی، توجه به مسائل حقوقی و رفاهی کارکنان، تغییرات ساختاری شرکت و تطبیق آن با ساختار شرکت ملی نفت ایران و  تقویت انضباط اداری، مالی و عملیاتی در بخش های صف و ستاد را از نکات برجسته در فهرست برنامه های سال گذشته شرکت عنوان کرد که با همدلی و همراهی مجموعه کارکنان، اجرایی و  مورد اقبال قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸،  اظهار کرد: این شرکت در راستای اقدامات پیشگیرانه  و  مقابله با این بیماری موضوع را از دو منظر عمل به مسئولیت های اجتماعی و حفظ سلامت کارکنان همسو با پاسخگویی به نیارهای صنعت نفت در دستور کار و اجرا دارد.

وی گفت: پدیده سیلاب اوائل سال و ویروس کرونا در اواخر سال بخش قابل توجهی از ظرفیت های شرکت را به خود اختصاص داد که در مورد دوم که به سلامت محیط جامعه و کارکنان مربوط می شود تمهیدات  پیشگیرانه بهداشتی ویژه ای در بخش های بهداشت عمومی،  خود مراقبتی ودگر مراقبتی از سوی فوریت های پزشکی و مدیریت  HSE شرکت با هماهنگی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه های عملیاتی، ستادی و  مسئولیت های اجتماعی در جریان می باشد.

موسوی افزود: در این زمینه ضمن اجرای دقیق دستورالعمل های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت پیشگیری و کنترل شیوع این ویروس،  تحقق برنامه های تولید شرکت ملی نفت ایران با انجام حفاری چاه های نفت و گاز بدون وقفه استمرار دارد و  کارکنان عملیاتی  شرکت در چارچوب ضوابط و دستورالعمل های تعریف شده با پشتکار  در شرایط ایمن ارتباط در حال انجام وظیفه می باشند.

true
true
true
true

true