×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۲ مرداد , ۱۴۰۱
رشد ۶۵.۶ درصدی تسهیلات ساخت از سوی بانک مسکن

به گزارش کیوسک خبر به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن با هدف حمایت از افزایش عرضه و ساخت مسکن که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی نقش مهمی در راه اندازی موتور رشد اقتصادی کشور دارد، طی سال های اخیر بخش قابل توجهی از سبد تسهیلاتی تدارک دیده برای بخش مسکن را به ساخت و بازسازی املاک در مناطق مختلف کشور اختصاص داده است.
بررسی جزییات کارنامه تسهیلات دهی این بانک طی یکسال ۹۸ و مقایسه آن با دوره های مشابه گذشته نشان می دهد: این هدف طی سال های اخیر با یک روند صعودی به خوبی دنبال شده و همچنان در حال پیگیری از سوی بانک مسکن است. به طوریکه مطابق با آمار ارائه شده، طی ۱۲ ماه سال ۹۸، مدیریت شعب بانک در سراسر کشور ۴۰ هزار و ۸۰۱ فقره تسهیلات مشارکت مدنی(ساخت) به ارزش ۴ هزار و ۹۰۷ میلیارد و ۸۶۱ میلیون تومان به مرحله انعقاد قرارداد رسیده اند.
بررسی ارزش ریالی تسهیلات مشارکت مدنی پرداختی در سال گذشته حاکی از آن است که مجموعا ارزش تسهیلات منعقد شده نسبت به یکسال ۹۷ معادل ۶۵٫۶ درصد افزایش داشته است. طی یکسال ۹۷، تسهیلات منعقد شده در بخش مشارکت مدنی معادل ۲ هزار و ۹۶۲ میلیارد و ۹۷۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارزش ریالی داشته است.
از مجموع تسهیلات مشارکت مدنی منعقد شده طی سال گذشته، بیشترین رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان‌ ساخت مسکن انفرادی بدون سپرده و با سپرده بوده است. آنطور که جزییات کارنامه عملکرد بانک مسکن نشان می دهد طی یکسال ۹۸، مجموعا ۲ هزار و ۷۷ میلیارد و ۴۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تسهیلات در این بخش به مرحله انعقاد قرارداد رسیده اند.
پس از این بخش بالاترین رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان ساخت مجتمع های مسکونی اختصاص پیدا کرده است. در ۱۲ ماه سال گذشته، رقمی بالغ بر یک هزار و ۸۰۵ میلیارد و ۹۸۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مجتمع های مسکونی منعقد شده است. در عین حال بانک مسکن همچون سال های گذشته به تعهدات خود برای تکمیل و اتمام پروژه های طرح مسکن مهر وفادار مانده به طوری که طی یکسال گذشته، ۸۷۶ میلیارد و ۱۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای پرداخت تسهیلات متمم مسکن مهر تخصیص داده است. تعاونی های مسکن نیز چهارمین بخش بوده اند که در سال گذشته تسهیلات از مشارکت مدنی بانک مسکن استفاده کرده اند. به این بخش ۱۰۲ میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات اعطا شده است.
براساس این گزارش، بررسی از جزییات کارنامه تسهیلات دهی در سال گذشته حاکی است با توجه به ارزش و تعداد تسهیلات منعقد شده، ارزش هر فقره تسهیلات ساخت مسکن به طور میانگین حدودا ۱۲۰ میلیون تومان بوده است. نکته قابل توجه در کارنامه عملکرد بانک مسکن طی سال گذشته در خصوص حجم تسهیلات پرداختی آن است که این حجم از تسهیلات و حمایت از تولید و عرضه مسکن در سالی رخ داده که حجم صدور مجوز و ساخت و ساز با افت قابل توجه روبه رو بوده و بانک مسکن همچنان حمایت خود را از این بخش برای روشن نگه داشتن موتور تولید باقی گذاشته است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.