×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
راه‌اندازی پلتفرم مشترک مبادلاتی ایران و سوریه از مبداء بورس کالا

به گزارش کیوسک خبر به نقل از «کالاخبر»، بهادر بیژنی مشاور رئیس سازمان بورس در امور بین الملل در خصوص صحبت های اخیر رئیس سازمان بورس مبنی بر آمادگی ایران به منظور تشکیل بورس کالا با کشور سوریه، اظهار کرد: ارتباط سازمان بورس ایران با سازمان بورس سوریه مختص حال نمی شود و از گذشته نیز بوده است به گونه ای که در سال ۹۴ این ارتباط به جایی رسید که در تهران مسئولان این دو نهاد یک قرارداد دو جانبه ای را امضا کردند.

او تصریح کرد: از آن زمان تا کنون روابط سازمان بورس ایران با بورس سوریه وارد سطح دیگری شد به گونه ای که مطابق مستندات جلسات متعددی در خصوص تقویت بازار سرمایه این دو کشور با حضور مسئولان سوری، بورس کالای ایران، بورس انرژی، شرکت بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی صورت گرفت.

مشاور روابط بین الملل رئیس سازمان بورس بیان داشت: بازار فرابورس ایران در همان سال‌های ابتدایی اولین نهاد پیشگام در خصوص این روابط بود به گونه‌ای که از ابتدا مسئول فرابورس با مسئولان نهاد ناظر بورس دمشق و فعالان اقتصادی این کشور جلسات متعددی را در دمشق برگزار کردند.

بیژنی بیان کرد: این ارتباط تا مرحله ای پیش رفت که در حال حاضر پروژه های متنوعی بین نهاد ناظر بورس دمشق و ارکان بازار سرمایه ایران تعریف شده است، اکنون نیز بورس کالای ایران آمادگی کامل خود را به منظور طراحی کامل بورس کالا در سوریه و راه اندازی پلتفرم مشترک مبادلاتی در این کشور اعلام کرده است.

او افزود: این امر علاوه بر افزایش تبادلات اقتصادی بین ایران و سوریه سبب تعریف پلتفرم مشترکی در راستای تبادل کالاهای تولیدی و اساسی نیز خواهد شد.

مشاور امور بین الملل سازمان بورس تاکید کرد: از آنجایی که این امر، مسئله مهمی برای سازمان بورس ایران به حساب می آید بورس کالا تصمیم گرفت تا یک دفتر مستقل در کشور دمشق تاسیس کند تا بتواند مدیریت و نظارت لازم را روی آن داشته باشد.

بیژنی گفت: دفتر بورس کالای ایران چندین ماه است که در دمشق تاسیس شده و طی این مدت نیز مسئولان ارشد بورس کالای ایران به منظور برگزاری جلسات متعدد در راستای راه اندازی هرچه سریع تر پلتفرم مشترک مبادلاتی در آن محل نیز حضور داشتند.

او بیان کرد: طی چندمدت اخیر نیز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه اعضای وزارت صمت سفری را بدین منظور به سوریه داشته‌اند که طی این سفر جلساتی در خصوص این موضوع برگزار شد، مطابق اخبار منتشر شده از این سفر در راستای دعوتی که مسئولان ایران از مسئولان نهاد ناظر بازار سرمایه سوریه انجام دادند قرار شد که آن ها نیز در آینده نزدیک به منظور بررسی جزئیات بیشتر به ایران سفری داشته باشند.

مشاور روابط بین الملل سازمان بورس در پایان گفت: امیدوار هستیم که این امر تا پایان سال رخ دهد اما یک مقدار اجرایی شدن این مسئله به امکانات کشور سوریه به منظور تاسیس بورس کالا به عنوان کشور مقصد باز می گردد زیرا سازمان بورس به سبب تجربه‌ای که در راستای راه‌دازی پلتفرم مشترک معاملاتی با کشور هند دارد، هم‌اکنون از سمت ما زیر ساخت‌های لازم برای اجرای این طرح وجود دارد.