×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ بهمن - ۱۴۰۰  
true
true
حضور بانک مسکن در طرح های ملی عمرانی

به گزارش کیوسک خبر به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اخیراً طرح تأمین مالی دو طرح آزادراهی و یک طرح ریلی در کشور توسط بانک مسکن آغاز شد.

طرح اول به احداث خطوط راه آهن زاهدان-چابهار مربوط می شود که منابع ریالی آن توسط بانک مسکن به شکل ریالی و از طریق تبدیل ارز به ریال توسط بانک مرکزی (از محل صندوق توسعه ملی) تأمین شده است. بانک مسکن با هدف مشارکت در پروژه های ملی با حضور مشارکتی در این طرح، نسبت به تسریع در انجام پروژه های عمرانی کشور اقدام کرده است. تأمین مالی این طرح در اسفند سال گذشته عملیاتی شد.

بانک مسکن در حوزه راه مسوولیت تأمین مالی طرح احداث آزادراه اصفهان – شیراز به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان و تامین مالی طرح آزاد راه حرم تا حرم به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه و همچنین تامین مالی طرح بزرگراه بیرجند- قائن به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان را نیز برعهده گرفت.

همچنین با عنایت به تکالیف ابلاغی از قانون بودجه سال ۱۳۹۸ ، جهت تکمیل عملیات باقیمانده تاسیسات زیربنائی و روبنائی فاز ۱۱ شهر جدید پردیس، با تامین مالی مبلغ یک هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت عمران شهر جدید پردیس موافقت شد و با توجه به مجوزهای ماخوذه ، تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری قرارداد ذی ربط نیز منعقد شد. پیش بینی می شود باپرداخت این تسهیلات فاز فوق الاشاره شهر جدید پردیس تکمیل شود و شرایط مطلوبی برای سکونت بالغ بر یکصد هزار نفر از هموطنان در بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی این فاز ایجاد شود.

همچنین بانک مسکن به همراه شرکت های تابعه تامین مالی طرح احداث و تکمیل فرودگاه کیش را به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه بر عهده گرفته است.

بخش دیگری از اقدامات بانک مسکن در آخرین ماه از سال گذشته به توسعه سرانه های شهری و خدماتی در شهرهای جدید کشور مربوط است. در این راستا ۲۱۵ میلیارد تومان به تأمین مالی طرح های زیربنایی و روبنایی شهر جدید پرند اختصاص پیدا کرد. بانک مسکن این اقدام در شهرهای جدید را در چارچوب مسوولیت اجتماعی خود تعریف کرده است که نتیجه آن می تواند منجر به سکونت پذیر شدن شهرهای جدید شود.

به گزارش هیبنا، حوزه اصلی فعالیت های بانک مسکن در زمینه پرداخت تسهیلات، بخش مسکن را در بر می گیرد. عمده تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند به شکل تسهیلات ساخت، تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله مسکن است. اما اخیراً این بانک در حوزه تأمین مالی بخش ساختمان مسولیت بیشتری را تقبل کرده است. منظور از بخش ساختمان پروژه های ملی عمرانی از جمله راهسازی، توسعه خطوط ریلی و همچنین توسعه امکانات شهری است.

یکی از مهمترین اقدامات بانک مسکن در سال گذشته پرداخت بیش از ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ارزش بیش از ۵۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. این مأموریت باعث تسهیل در روند خانه دار شدن خانوارها شد.

بانک مسکن در فروردین امسال نیز به رغم تعطیلی خیلی از فعالیت ها در کشور تحت تأثیر کرونا، اقدامات اثرگذاری در جهت تحرک بخشی به بازار مسکن و ساختمان انجام داد. از جمله این اقدامات افزایش سقف تسهیلات نوسازی در بافت های فرسوده بود که این موضوع زمینه حمایت و تشویق سازندگان برای آغاز پروژه های جدید ساختمانی در محدوده بافت های فرسوده را فراهم آورده است. ماه گذشته همچنین بانک مسکن موفق شد مجوز انتشار مرحله دوم اوراق رهنی را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کند. با انتشار این اوراق،‌ طلب آتی بانک مسکن از دارندگان تسهیلات خرید که در حال حاضر مشغول پرداخت اقساط ماهانه هستند، به جریان نقد در اختیار بانک تبدیل می شود که می تواند قدرت تسهیلات دهی به متقاضیان جدید خرید خانه را افزایش دهد.

در فروردین امسال خیلی از بازارها تعطیل بود اما پروسه پرداخت تسهیلات در بانک مسکن کماکان برقرار بود. ماه گذشته ۸ هزار و ۳۸ فقره تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط بانک مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شد که ارزش کل آن بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

بانک مسکن در زمینه خدمات دیجیتالی نیز در فروردین امسال دستاورد داشته است. در ماه مورد گزارش امکان خوانش کارت بانکی با دوربین در همراه بانک مسکن فراهم شد. این کار باعث سهولت در فعالیت مشتریان بانک مسکن می شود.

در سال گذشته اقدامات مهم دیگری نیز توسط بانک مسکن به سرانجام رسید از جمله افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن که باعث شد تا حدودی و در برخی شهرها امکان خرید مسکن توسط خانوارهای فاقد خانه فراهم شود.

تأمین مالی خرید ۹۹۰ هزار تن سیمان مورد نیاز پروژه های وزارت راه و شهرسازی با بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی بخش دیگری از اقدامات مهم بانک مسکن در راستای مسوولیت اجتماعی بانک در پروژه های عمرانی کشور است.

این بانک همچنین در سال ۹۸ زمینه خلق ایده های نوین در بخش ساخت و ساز را با برگزاری جشنواره کارآفرینی و نوآوری در حوزه ساخت و ساز فراهم کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true