×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
تولید مس شرکت قز مینرالز ۵ درصد افزایش یافت

به گزارش کیوسک خبر به نقل از «مس‌پرس» به نقل از روابط‌عمومی مس سرچشمه این شرکت معدنکاری متمرکز بر قزاقستان تولید خود را از ۷۴۹۰۰ تن در فصل نخست به ۷۸۹۰۰ تن در فصل دوم ارتقا داد و کل تولید مس شش ماهه نخست سال جاری‌اش را به ۱۵۳۸۰۰ تن رساند.

رشد تولید در فصل دوم به علت افزایش استخراج سنگ معدن و عیارهای بهتر در معدن بوزشاکول در شمال قزاقستان صورت پذیرفت. تولید طلا در نیمه نخست سال جاری در اثر ارتقای حجم فرآوری در معدن بوزشاکول با رشدی ۲۵ درصدی به ۱۰۹۷۰۰ اونس رسید و تولید طلای فصل دوم این شرکت برابر با ۵۴۳۰۰ اونس بود.

مدیر عامل قز مینرالز، «آندرو ساوتام» گفت که به‌رغم افزایش مخاطرات ناشی از کووید ۱۹ تمام فلزات تولیدی این شرکت در مسیری قرار دارند که می‌توانند به برنامه‌ریزی تولید کل سال جاری دست یابند. در بوزشاکول، به‌ویژه، تولید مس، به خاطر عیارهای بالاتر و ۱۸ درصد رشد در استخراج سنگ معدن و در نتیجه تعویق عملیات نگهداری و تعلیق کارخانه سفال در نیمه نخست ۲۰۱۹، با رشدی ۲۸ درصدی در نیمه نخست سال جاری به ۶۰۴۰۰ تن افزایش یافت.

تولید طلای نیمه نخست سال جاری در بوزشاکول، باز هم در اثر عیارهای بهتر و رشد حجم فرآوری، با ۴۰ درصد رشد به ۸۳۳۰۰ اونس صعود کرد. قز مینرالز در ۳۰ جولای گفت که راهنمای تولید مس و طلای معدن بوزشاکول بدون تغییر بین ۱۱۰ هزار تا ۱۲۰ هزار تن برای مس و بین ۱۴۰ هزار تا ۱۵۰ هزار اونس برای طلا باقی خواهد ماند و عملیات نگهداری این معدن در نیمه دوم سال به اجرا گذاشته خواهد شد.

در این میان، در معدن آکتوگای، تولید مس نیمه نخست برابر با ۶۷۶۰۰ تن بود، چون بهبود ۰٫۵۶ درصدی بالاتر از سطح برنامه عیارهای مس سولفیدی را نرخ‌های بازیافت موقتاً پایین‌تر و کاهش حجم فرآوری سنگ معدن در فصل نخست بی‌اثر کرد.

تولید مس فصل دوم این معدن به علت افزایش نرخ‌های بازیافت و حجم فرآوری سنگ معدن در پی عملیات نگهداری برنامه‌ریزی شده ژانویه با ۳ درصد رشد به ۳۴۳۰۰ تن صعود کرد. آکتوگای نیز در مسیری قرار دارد که می‌تواند به‌رغم عیارهای پایین‌تر مورد انتظار برای نیمه دوم سال به پیش‌بینی تولید بین ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار کل سال جاری دست یابد.

علاوه بر این، تولید مس نیمه نخست سال جاری در ایست ریجن و بوزیچاک ۲۵۸۰۰ تن بود. تولید این دو معدن در فصل دوم به ۱۴ هزار تن افزایش یافت چون کارخانه تغلیظ نیکلایفسکی، در پی تعطیلی برنامه‌ریزی شده در ژانویه، با تمام ظرفیت خود در این فصل به عملیات مشغول بود. تولید طلای نیمه نخست این دو معدن برابر با ۲۵۸۰۰ اونس بود و تولید این فلز در فصل دوم نیز با بهره‌مندی از فرآوری افزایش یافته در کارخانه تغلیظ نیکلایفسکی صعود داشت. تولید کنساتره روی به لطف عیارهای بالاتر ۲٫۶۲ درصدی به ۲۳۸۰۰ تن رسید.

منبع: Mining Weekly

true
برچسب ها : ,
true
true
true

true