×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ دی - ۱۴۰۰  
true
true
تولید بیش از ۷ میلیارد دلار آرد و گندم در کشور

کیوسک خبر: به گزارش کیوسک خبر به نقل از از صدا و سیما، یزدان سیف، با بیان اینکه قیمت کل کالا‌های اساسی در دنیا از ماه سپتامبر تاکنون افزایش یافته است، گفت: قیمت گندم وارداتی بین ۲۱۵ تا ۲۵۰ یورو در هر تن است.

سیف در خصوص اینکه قیمت گندم وارداتی گرانتر یا ارزانتر از گندم داخلی است، افزود: در خصوص کالای وارداتی، متغیر بسیار مهمی به نام نرخ ارز وجود دارد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اگر نرخ ارز کشور را میانگینی از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان و ۱۲ هزار تومان بازار بگیریم، نرخ گندم داخلی بالاتر از وارداتی خواهد بود.

وی افزود: زنجیره تولید گندم، آرد و نان و مشتقات آن، یکی از زنجیره‌هایی است که با امنیت غذایی کشور مرتبط است.

 سیف به تولید بیش از ۷ میلیارد دلاری آرد و گندم در کشور اشاره کرد و افزود: بیش از ۷۰ هزار میلیارد دلار ارزش افزوده این زنجیره است.

وی با بیان این که زنجیره گندم، آرد و نان یکی از صنایعی است که برای کشور بسیار اهمیت دارد، گفت: هماهنگی حلقه‌های مختلف این زنجیره، می‌تواند به افزایش ارزش افزوده آن کمک کند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، ارتقاء عملکرد زنجیره گندم، آرد و نان و افزایش ارزش افزوده آن را از اهداف برگزاری این همایش بیان کرد و افزود: باید بتوانیم بازار‌های صادراتی بیشتری را تصاحب کنیم.

سیف با بیان اینکه در حوزه گندم، آرد و نان ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد، گفت: امروز در موضوع صادرات مجدد آرد و همچنین در حوزه محصولات و مشتقات شیرینی و شکلات، حدود ۸۰۰ میلیون دلار صادرات داریم.

وی در خصوص گلایه گندمکاران در زمینه خرید گندم به قیمت پایین‌تر از قیمت پیشنهادی آنان افزود: تولید گندم، تابعی از عوامل مختلف است که یکی از آن عوامل، قیمت کالاست.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: وزارت جهاد کشاورزی سالانه پیشنهاد لازم را با اتکاء به مشور‌ت هایی که بخش خصوصی و متخصصان امر در حوزه هزینه تمام شده با آن وزارتخانه می‌دهند، تهیه کرده و آن را به شورای اقتصاد برای بررسی و تصویب ارسال می‌کنند.

سیف با اشاره به پیشنهاد قیمتی ۲ هزار و ۲۹۷ تومان برای هر کیلو گندم در تیرماه امسال افزود: در سال ۹۷ خرید هر کیلو گندم هزار و ۷۰۰ تومان بود، اما پیشنهاد جدید ۲ هزار و ۲۹۳ تومان بود که با احتساب افزایش تورم کالای داخلی، حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با تاکید بر این که حتماً باید تولید را حمایت کنیم گفت: تولید گندم ارتباط مستقیم با قیمت نانی دارد که مردم مصرف می‌کنند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: افزایش حدود ۳۰ درصدی که در قیمت گندم داشتیم، اثراتش را در افزایش قیمت نان خواهد داشت و دولت با توجه به سیاست‌های خود تلاش می‌کند این افزایش را از منابع خود تأمین کند.

سیف بر توجه به قدرت خرید مصرف کنندگان تاکید کرد و گفت: متولیان امر با اتکا به قدرت خرید مصرف کنندگان و هزینه‌های تولید، به قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید هر کیلوگرم گندم رسیده اند که امیدوارم بتوانیم تولید خوبی از ۶ میلیون هکتار زمین‌هایی که در زیر کشت گندم قرار دارند، داشته باشیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true