×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
توسعه صنعت مس ایران همسو با اقتصاد جهانی

دکتر اردشیر سعدمحمدی در آیین افتتاح چهار طرح ملی شرکت مس که با دستور دکتر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس و با حضور  «دکتر رضا رحمانی» وزیر صمت، دکتر «خداداد غریب‌پور» رئیس هیأت عامل ایمیدرو، «داریوش اسماعیلی» معاون معدنی وزیر صمت و «محمدجواد فدایی» استاندار کرمان در مجتمع مس شهربابک انجام شد، گفت: انجام پروژه توسعه ذوب و تغییر تکنولوژی کوره فلش در کمتر از شش ماه توسط متخصصین ایرانی صورت پذیرفته است.

وی افزود: با راه‌اندازی کارخانه اکسیژن و همچنین کارخانه اسیدسولفوریک، خروجی غبار در کارخانه ذوب خاتون‌آباد به صفر رسیده و خروجی گازهای مضر به عدد ۲۵۰ppm که زیر استانداردهای جهانی قرار دارد رسیده است.
سعدمحمدی با بیان این‌که در سال گذشته رکوردهای بسیار خوبی در تولید، فروش و صادرات به ثبت رسید، اظهار داشت: دو ونیم برابر شدن میزان صادرات در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ و دستیابی به ذخایر خوب مس در کشور که در چند ماه آینده اعلام می‌شود ازجمله دستاوردهای صنعت مس در سال گذشته است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: جای خوشحالی است که میزان ذخایر ما در پی گسترش فعالیت‌های اکتشافی به ۸ میلیارد تن کانسنگ رسیده است که ۳۲ ونیم میلیون تن مس خالص را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه در جایگاه هشتم کشورهای دارای ذخایر مس دنیا هستیم، ادامه داد: در زمینه تولید و ذوب در حال حاضر توانایی تولید ۲۵۰ هزار تن کاتد مس وجود دارد که امیدواریم در سال جهش تولید از مرز ۲۷۰ هزار تن عبور کنیم و این میزان در افق ۱۴۰۳ بالغ‌بر ۴۰۰ هزار تن مس برسد.
سعدمحمدی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس در حال حاضر ۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیون یورو به‌علاوه  20 هزار میلیارد تومان است و امیدواریم ظرف دو سال آینده  تولید کنسانتره را از ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تن به ۲ میلیون تن کنسانتره در کشور ارتقا دهیم.
وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه اکتشافات معدنی گفت: در زمینه اکتشافات در سال گذشته ۷۰ هزار متر گمانه عمقی حفرشده که این میزان در سال ۹۹ به ۱۰۰ هزار متر خواهد رسید.
دکتر سعد محمدی بیان داشت: در منطقه‌ میدوک طراحی معادن زیرزمینی برای  استحصال مس با عیار بیش از ۷۵ صدم درصد را در دستور کار قرار داده‌ایم و در آینده‌ای بسیار نزدیک معدن زیرزمینی مس را فعال خواهیم کرد.
سعدمحمدی با اشاره به نیاز بخش کشاورزی به کودهای فسفاته گفت: در حال حاضر کشور ۷۰۰ هزار تن کودهای فسفاته وارد می‌کند از همین جهت تبدیل اسید فسفریک به کودهای فسفاته با اعتبار ۸۵ میلیون یورویی که مانع از خروج ارز و رفع نیاز بخش کشاورزی می‌شود در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت مس با اعلام اینکه توسعه در صنعت مس همسو با توسعه اقتصاد جهانی تعریف شده است گفت: با توجه به افزایش ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری جمعیت جهان در کمتر از ۱۵ سال آینده، افزایش تقاضای جهانی برای فلزات به‌طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد و پیش‌بینی بر این است که برای صنعت مس بین ۶ تا ۸ میلیون تن به میزان تقاضای فعلی جهان که هم‌اکنون ۲۴ میلیون تن است افزوده شود.
وی افزود: در همین راستا شرکت صنایع ملی مس ایران با برنامه‌ریزی مدون قصد دارد همسو با اقتصاد جهانی قسمتی از بازار مس جهان را به خود اختصاص دهد.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره به کیفیت بالای مس تولیدی ایران که به پنج نه معروف است گفت: از مس ایران در صنایع هایتک و نانو دنیا استفاده می‌شود از این رو امیدواریم بتوانیم با استفاده از این قابلیت میزان بیشتری از بازار صادراتی جهان را اختصاص دهیم.
سعدمحمدی گفت: میزان سرانه مصرف مس دنیا در حال حاضر ۳٫۲ دهم کیلوگرم به ازای هر نفر است و این رقم در ۲۰ سال آینده به پنج کیلو اضافه خواهد شد و با برنامه‌ریزی می‌توانیم بازارهای بیشتری را در دنیا به خود اختصاص داده و در زمینه صادرات ارزآوری بیشتری را برای کشور به ارمغان بیاوریم.

true
true
true
true

true