×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳
تقویت توسعه بورس کالا با حذف قیمت گذاری دستوری

به گزارش کیوسک خبر، لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با «کالاخبر» با اعلام اینکه دولت سیزدهم به توسعه ساختار بورس کالا به عنوان محور مبادلات کالایی کشور اعتقاد ویژه ای دارد، اظهار داشت: در جلسه با وزیر اقتصاد نیز محورهای ایجاد ثبات بازار سرمایه و بهبود فرآیندهای معاملاتی در حوزه کالا و سهام مورد بررسی قرار گرفت تا اگر نیازی به کمک مجلس باشد، اقدامات لازم انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ماهیت معاملات سهام و کالا در بازار سرمایه کاملا صحیح و اصولی است اما شاید نیاز به برخی اصلاحات به منظور بهبود روندها وجود داشته باشد، گفت: در معاملات بورس کالا تلاش بر این است که دیگر دخالتی در روند معاملات ایجاد نشود تا بازاری کاملا رقابتی براساس رسالت این بورس شکل بگیرد. همچنین حذف قیمت گذاری دستوری به طور کلی به تقویت بورس کالا و رشد شفافیت اقتصادی منجر می شود که این موضوع در دستور کار دولت است.

سیاهکلی گفت: معتقد هستم که قیمت دستوری مانع از توسعه اقتصادی و موفقیت در مسیر شفاف سازی مبادلات از مسیر بورس کالا می شود، از این رو نظام بازار و عرضه و تقاضا باید قیمت کالاها را کشف کند تا امکان رصد و سیاست گذاری صحیح نیز فراهم شده و انگیزه تولید نیز کاهش نیابد.

نگاه مطلوب دولت جدید برای تقویت بازارهای رسمی

علی اکبر کریمی دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفت و گو با «کالاخبر» اظهار داشت: امیدواریم که وعده های دولتمردان جدید برای ساماندهی بازار کالای کشور با محوریت بورس کالا به زودی محقق شود.

وی افزود: یکی از رسالت های اصلی بورس کالا، ایجاد شفافیت و رقابت در میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است اما در چند سال اخیر به دلیل برخی دخالت های بیرونی بعضا رقابت در بازار کالا را مخدوش کردیم که خوشبختانه رویکرد دولت جدید بازگرداندن رقابت به مبادلات کالایی است.

کریمی تصریح کرد: از توقعات فعالان اقتصادی و صنعت از وزیر اقتصاد، حمایت از توسعه بازارهای رسمی کالایی مانند بورس کالا به منظور آرامش خاطر فعالان بازار است به طوریکه معاملات بورس کالا بدون دخالت های دستوری دنبال شود تا تولیدکنندگان امکان برنامه ریزی دقیق در روند تولید و فروش کالای خود را پیدا کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان گفت: با کمک دولت و مجلس درصدد ساماندهی مبادلات کالایی و عرضه کامل کالاها در بورس کالا هستیم تا دیگر شاهد رونق بازارهای غیررسمی و شکل گیری واسطه گری های زیاد در حوزه کالایی کشور نباشیم.