×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
تصمیمات کم سابقه بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با کرونا

به گزارش کیوسک خبر به نقل از سی ان بی سی، در یک تغییر سیاستی بزرگ بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که با هدف حمایت از بازار کار و تقویت رشد اقتصادی، هدف گذاری تورمی قبلی خود را رها کرده و اجازه خواهد داد تا نرخ تورم با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند.

جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا با اعلام این تصمیم گفته است که تحت سیاست گذاری جدید، نرخ تورم به تدریج از سطح هدف گذاری شده دو درصدی عبور خواهد کرد. این سیاست گذاری تورمی از سال ۲۰۱۲ تاکنون چارچوب اصلی سیاست گذاری های پولی و مالی فدرال رزرو بوده است.

انتظار می رود پس از کاهش نرخ بیکاری، بانک مرکزی دست به افزایش نرخ بهره بزند. یکی از نگرش های سنتی در فدرال رزرو مبتنی بر این بوده است که نرخ بیکاری پایین باعث رسیدن نرخ تورم به سطوح خطرناکی خواهد شد که به نظر می رسد این نگرش دست کم در مقطع فعلی کنار گذاشته خواهد شد.

پاول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نرخ تورم بسیار پایین فعلی می تواند ریسک های محسوسی را متوجه اقتصاد کند، افزود: انتظار بسیاری از فعالان بازار در حال حاضر این است که نرخ تورم را به سمت بالا سوق دهد.

پاول هم چنین انتظارات تورمی را عاملی بسیار مهم در مسیر حرکت آینده اقتصاد دانست و افزود: از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ تاکنون بانک مرکزی موفق شده است تا نرخ تورم را زیر دو درصد نگه دارد اما اکنون بهتر است این حساسیت کنار گذاشته شود. پاول به جزئیات بیشتری در خصوص سیاست گذاری جدید بانک مرکزی آمریکا اشاره نکرد اما افزود که تورم در بلندمدت در محدوده دو درصدی حفظ خواهد شد.

پیس از این رابرت کاپلان- مدیر دفتر منظقه ای فدرال رزرو در دالاس گفته بود که نرخ تورم امسال آمریکا احتمالا عددی بین ۲.۲۵ درصد تا ۲.۵ درصد خواهد بود و بانک مرکزی قصد دارد اجازه عبور تورم از دو درصد را بدهد.

true
true
true
true

true