×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۲ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
بانک مرکزی آمادگی اجرای گسترده عملیات بازار باز را دارد

به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط عمومی بانک دی، همتی در این یادداشت با اشاره به این که درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی به ابزارهایی که در اختیار سیاست گذار است بستگی مستقیم دارد گفت: در یک سال ونیم گذشته، بانک مرکزی با شناخت و آگاهی از دست آوردهایی که بانک های مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته اند، بصورت پیوسته، مجموعه ای از ابزارها را طراحی و‌پس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزارهای خود قرار داد.
وی با بیان این که هدف از این ابزارسازی،کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم، و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است، افزود: در شرایط سخت، بانک های مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می کنند که مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز است و خوشبختانه، این دو ابزارپولی نه تنها درسال گذشته طراحی شد، بلکه عملیاتی نیز شد .
همتی در پایان این یادداشت افزود: . برای چندمین بار تأکید میکنم که بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.دولت با انتشار اوراق، نه تنها می تواند نیازهای خود را پوشش دهد، بلکه به اصلاح ترازنامه بانک ها نیز کمک می کند. بانک مرکزی، آماده ادامه حضور فعال در بازار بین بانکی و مدیریت نرخ سود بین بانکی و نقدینگی است

true
true
true
true

true