×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
ایران مقام اول در سطح کشت گل محمدی

کیوسک خبر: به گزارش کیوسک خبر به نقل از خبرگزاری ایلنا، حسین زینعلی در نشست خبری مدیران کل و مجریان طرح‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۸۵۰۰ گونه گیاهی در کشور ما وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد ۲۰۰۰ گونه آن گیاهان دارویی هستند.وی ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته پس از انقلاب توجه کمتری به گیاهان دارویی شده در حالی که ثروت بزرگی برای کشور ما به شمار می‌رود.

زینعلی با اشاره به تصمیمات جدید وزارت جهاد کشاورزی برای پرداختن به توسعه تولید و کشت گیاهان دارویی افزود: در چند سال اخیر وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه‌ای به گیاهان دارویی داشته و یکی از برنامه‌های محوری خود را در معاونت امور باغبانی به توسعه تولید و کشت این گیاهان اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: البته این رویکرد فقط در کشور ما نبوده و در سال‌های اخیر استفاده از گیاهان دارویی به عنوان منابع قابل اعتماد برای تامین سلامت جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تاکید بر اینکه گیاهان دارویی ذخایر ژنتیکی هستند که بسیار ارزشمند هستند، گفت: این ذخایر ژنتیکی می‌تواند برای کشور ما جایگزین بخشی از ارزآوری نفت بوده و ثروت به همراه داشته باشد.

به گفته زینعلی حدود ۲۰۰۰ گونه گیاه انحصاری در کشور ما وجود دارد که توجه کوچکی به آنها در آینده می‌تواند کشور ما را به عنوان کشوری که حرفی برای گفتن در ثروت‌آفرینی از این طریق دارد، به دنیا معرفی کند.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران از کشور اظهار کرد: در ۹ ماهه نخست سال جاری ۱۸۶ تن زعفران به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده است.

زینعلی یکی دیگر از گیاهان دارویی مزیت‌دار برای کشور را گل محمدی برشمرد و گفت: گلاب ایران به ۲۳ کشور آسیایی صادر شده که ۵۵ درصد آن مربوط به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران مقام اول را در سطح کشت گل محمدی دارد، گفت: به طور متوسط سالانه حدود ۸۷۰ تا ۲۰۰۰ کیلو اسانس در کشور تولید می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توان میزان آن را به بیش از رقم ذکر  شده افزایش داد.

خوداتکایی ۱۰۰درصدی در تولید اندام‌های تکثیری گیاه

در ادامه این نشست غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران در رتبه ششم تولید قارچ خوراکی در دنیا قرار دارد، گفت: برخلاف میزان بالای تولید قارچ در کشور، سرانه مصرف آن بالا نیست به نحوی که میزان مصرف این محصول در کشور ما به ازای هر نفر ۱.۲دهم کیلوگرم است در حالی که این رقم در جهان ۴ کیلوگرم است.

وی از رشد ۵۹ درصدی تولید قارچ از ابتدای دولت روحانی خبر داد و گفت: تهران با تولید ۴۱ هزار تن و البرز با تولید ۲۵ هزار تن رتبه اول و دوم تولید این محصول در کشور را دارند.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی از کاهش وابستگی کشور به واردات اندام‌های تکثیری خبر داد و گفت: در حوزه تولید اندام‌های تکثیری تقریبا به خوداتکایی ۱۰۰درصدی رسیده‌ایم و در حال اقداماتی برای افزایش خوداتکایی در تولید پیاز گل و گیاه زینتی هستیم.

تقوی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های ما انتقال محصولات سبزی و صیفی از عرصه به گلخانه است که در همین راستا در هشت استان پایدار بیش از ۶۶ درصد محصولات سبزی و صیفی از عرصه به گلخانه منتشر شده است. وی در پایان سخنان خود گفت: در طرح انتقال محصولات از عرصه به گلخانه سطح ۱۰۰۰ هکتار مورد هدف است.

true
true
true
true

true