×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
انتقاد شدید رئیس اتاق‌اصناف‌ایران درباره سرنوشت چک‌ها در بانک‌ها

به گزارش کیوسک خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی بیان کرد: بنابر اطلاعات واصله از سراسر کشور و نظر به عدم تعطیلی بانک‌ها و همچنین فعالیت خودکار سامانه چکاوک حتی در روزهای تعطیل، وجوه چک‌های سر رسید شده کسبه به صورت اتوماتیک از حساب‌های ایشان در حال برداشت است.
وی افزود: این در حالی است که بازار در اسفند ۹۸ با رکود کامل مواجه شد و حالا بسیاری از صنوف در سراسر کشور به دستور استان‌داری‌ها تعطیل شده‌اند.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در این شرایط برداشت وجوه چک‌های سر رسیده شده کسبه، مغایر با وعده‌ها و قول‌های صادر شده از سوی مسئولان ارشد نظام به ویژه ریاست محترم جمهوری است.
ممبینی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برداشت وجه از این حساب‌ها چرا نگران کننده است این چنین توضیح داد: حتی اگر مبالغی در حساب افراد صادر کننده چک باشد نباید به سادگی از این حساب‌ها برداشت کرد و ضروری است که دستور قطع برداشت‌ها تا زمان بازگشت کشور به شرایط عادی، هرچه سریع‌تر صادر شود. چراکه به دلیل تعطیلی کسب و کارها و عدم وجود تقاضا در حوزه کاری اغلب صنوف، این افراد فاقد درآمد بوده و برای امرار معاش خود و خانواده‌هایشان به وجوه مذکور نیاز دارند.
رئیس اتاق اصناف ایران همچنین در خصوص دریافت اقساط سررسید شده تمامی وام‌های صاحبان مشاغل نیز گفت: اگرچه به موجب تجویز رئیس کل بانک مرکزی، عموم بانک‌ها نسبت به استمهال اقساط اقدام کرده‌اند اما بنابر گزارشات واصله، متصدیان شعب بانکی این امر را مستلزم محاسبه مجدد سود تسهیلات و اخذ آن از افراد بدهکار دانسته‌اند.بنابراین لازم است در خصوص رفع این مشکلات دستورات لازم جهت کسر حداکثری سود بانکی این اقساط از سوی بانک مرکزی صادر شود.
ممبینی گفت: در این باره نامه‌ای به تاریخ پنجم فروردین ۹۹ به رئیس کل بانک مرکزی نوشته‌ایم و امیدواریم هرچه سریع‌تر به این دست از مشکلات کسبه رسیدگی شود.

true
true
true
true

true