×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نافرجام است

به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

پس از ناکامی اخیر دولت دونالد ترامپ در تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ، از تصمیم این کشور برای بازگشت خودکار تحریم‌ها خبر داد.

واشنگتن پیش‌تر در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شکست خورد و حالا در حالی در تلاش برای بازگرداندن تمامی تحریم‌ها علیه تهران است که دو سال پیش از توافق برجام خارج شده بود.

برهمگان روشن است که مکانیسم بازگشت خودکار را کشوری می‌تواند فعال کند که جزو طرف‌های برجام باشد. ایالات متحده طرف برجام نیست چون از این توافق خارج شده و پر واضح است که مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها وجود ندارد.

شکست قطعنامه ضدایرانی ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت دوباره نشان داد که یکجانبه‌گرایی هیچ جایگاهی ندارد و رفتار سلطه‌جویانه موفق نخواهد شد.

آمریکا با خروج از برجام حق فعال کردن این مکانیزم را از دست داده است و نمی‌تواند خواستار بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شود.

آمریکا طرف مشارکت‌کننده در برجام نیست و نمی‌تواند از روند بازگشت تحریم‌ها علیه ایران که در قطعنامه ۲۲۳۱ به آن اشاره شده استفاده کند.

ایران خواستار حفظ مرجعیت و استقلال شورای امنیت سازمان ملل می باشد و از تمامی اعضای این شورا می‌خواهد از انجام اقداماتی که تنها اختلافات در شورا را تعمیق می‌کنند یا بر کار آن اثرات مضر دارند خودداری کنند.

حزب موتلفه اسلامی نیز بیانیه آمریکا درخصوص بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را مضحک و نافرجام دانسته و هشدار می دهد چنین اقدامی هیچ پایه و اساس قانونی یا سیاسی نداشته و مایه تأسف است که برداشتن چنین گامی غیرمسئولانه از سوی آمریکا به ایجاد بحرانی جدی در شورای امنیت سازمان ملل منجر خواهد شد.

true
true
true
true

true