×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
افزایش ۱۷ درصدی شاخص فرابورس در دومین ماه زمستان

به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایبِنا، نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در دومین ماه زمستان امسال نشان می‌دهد طی ۲۰ روز معاملاتی تعداد ۵۳ میلیارد و ۶۱۳ میلیون ورقه بهادار در ۱۲ میلیون و ۲۸۰ هزار نوبت به ارزش ۴۹۸ هزار و ۹۸۶ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۲۴۸ درصدی حجم، افزایش ۳۳۷ درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۴۲۵ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۲۴۲ میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۱۰۹۲۷ میلیارد ریال بوده است. همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۵ میلیارد و ۳۵۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۶ هزار و ۹۰۵ میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۲۲ میلیارد و ۵۸۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۸۷ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش ۲۶۲ درصدی حجم و رشد ۸۹۹ درصدی ارزش معاملات در بازار اول و رشد ۲۶۰ درصدی حجم و ۸۴۷ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با بهمن ماه سال ۹۷ است.

این گزارش می افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۱۲۷ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۱۱۶ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال معامله شده است که از افزایش ۱۴۵ درصدی حجم و ۱۵۴ درصدی ارزش معاملات این بازار در بهمن ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۱۴۹۷ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن(تسه) به ارزش ۲۲۹۵ میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۳۲۰ درصدی حجم و رشد ۲۶۵ درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین رشد ۱۹۷ درصدی حجم و افزایش ۱۳۸ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با بهمن ماه پارسال دارد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات بهمن ماه امسال را از ارتفاع ۵۳۰۱ واحد آغاز کرده بود با ثبت رشد ۱۷ درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۶۲۰۷ واحد رسید و افزایش ۱۷۵ درصدی را هم از ابتدای امسال به نام خود ثبت کرد.

ارزش کل بازار فرابورس نیز که در ابتدای ماه گذشته ۵۵۸۳ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال بود در پایان این ماه با ثبت رشد ۱۷ درصدی به عدد ۶۵۰۷ هزار و ۸۴۹ میلیارد ریال رسید و بدین ترتیب رشد خود از ابتدای سال را نیز به ۱۵۳ درصد ارتقاء داد.

true
true
true
true