×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
ارزش بازار ۸۵ شرکت معدنی، ۱۱.۸ درصد رشد یافت/ فولادی ها و سنگ آهنی های بزرگ در رتبه های برتر

به گزارش گیوسک خبر به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، برپایه جداول آماری مورد بررسی، ارزش بازار ۸۵ شرکت معدن و صنایع معدنی ایران در بورس تهران از مرز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد.

براساس این بررسی، اکنون شرکت های این بخش سهم ۲۳ درصدی از کل ارزش بورس را به خود اختصاص دادند.

جداول آماری ۷۲ شرکت حوزه معدن و صنایع معدنی در بورس تهران گویای آن است که این شرکت‌ها سال گذشته بیش از ۱۵۶ هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند که نسبت به سال ۹۷ رشد ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد.

مبارکه، ملی مس و خوزستان در رتبه های اول تا سوم

جداول آماری عملکرد شرکت های مذکور دربورس، حاکی است: فولاد مبارکه با رقم ۳۹.۱ هزار میلیارد تومان ۶۷ درصد رشد را نسبت به سال ۹۷ داشته و در رتبه یک بین شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی بورس جای گرفته است.

جایگاه دوم به شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۲.۷ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است که افزایش ۱۲۵ درصدی را در مقایسه با سال ۹۷ به دست آورد.

رتبه سوم این رده بندی مربوط به فولاد خوزستان با رقم فروش ۱۵.۸ هزار میلیارد تومان است که ۴۰ درصد رشد در مقایسه با سال ۹۷ نشان می دهد.

گل گهر و ذوب آهن در رتبه های چهارم و پنجم

همچنین شرکت گل گهر نیز در سال ۹۸ به فروش ۱۳ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با سال ۹۷ بالغ بر ۴۶ درصد رشد داشت که جایگاه چهارم در بین شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی را احراز کرد.

ذوب آهن اصفهان هم پارسال به فروش ۱۰.۸ هزار میلیارد تومانی رسید و در مقایسه با سال ۹۷ رشد ۵۱ درصدی دارد و موجب کسب جایگاه پنجم دراین رتبه بندی شد.

آمار مجموع مزبور گویای آن است که از پنج شرکت شاخص این فهرست، سه شرکت فولاد ساز رتبه برتر دارند و این شرکت ها سهم بسزایی در تولید و صادرات فولاد کشور دارند.

سال ۱۳۹۷ آمارها نشان داد که بیش از ۹ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی بود که بالغ بر ۴۰ تا ۴۵ درصد ارزش مجموع صادرات به فولاد اختصاص داشت.

غریب پور: ۱۶ هزار میلیارد تومان از سود انباشته شرکت های بورسی متعلق به معدنی ها

در این زمینه خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو سال گذشته اعلام کرده بود؛ از رقم ۳۴ هزار میلیارد تومان سود انباشته شرکت های بورسی، بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان متعلق به بخش معدن و صنایع معدنی است.

true
true
true
true

true