×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
مردمی کردن اقتصاد و کمک به شکل گیری اقتصاد عدالت بنیان، یکی از نقش های مهم بازار سرمایه

به گزارش کیوسک خبر به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، در ایران نیز اکثر بانک‌ها از یک یا چند ابزار در زمینه بانکداری الکترونیک استفاده می‌کنند. در بین بانک‌های ایرانی، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ارائه برخی از این ابزارها پیشتاز بوده‌ است. افتتاح حساب الکترونیکی، درخواست تسهیلات الکترونیکی، مدیریت عملیات اجرایی و همچنین ارزیابی الکترونیکی شعب، چهار ابزاری هستند که نخستین بار توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به شبکه بانکی کشور معرفی شدند و هم‌اکنون در این بانک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با قرار دادن سیاست‌های اقتصاد هوشمند در دستور کار خود، زیرساخت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و شبکه را به‌گونه‌ای فراهم کرده که بتواند به اهداف اقتصاد هوشمند در بانکداری کشور دست یابد. سیاست‌های اقتصاد هوشمند که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شده‌اند، اهداف توسعه‌ای مرتبط با سامانه‌های زیرساختی را برای تحقق دولت الکترونیک دنبال می‌کنند.

افتتاح حساب، بدون مراجعه به بانک

افتتاح حساب نیز از دیگر عملیات‌هایی است که در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به‌طور الکترونیکی قابل انجام است. مشتریان به‌جای مراجعه به بانک می‌توانند با موبایل یا کامپیوتر از محل کار یا خانه در این بانک حساب باز کنند. در صفحه اصلی وب‌سایت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بخشی به نام بانکداری الکترونیک وجود دارد، سامانه‌‎های آنلاین بانک در این قسمت قابل دسترسی هستند و یکی از این سامانه‌‌ها، سامانه افتتاح حساب آنلاین است.

افتتاح حساب آنلاین برای مشتریان عادی در ۶ مرحله انجام می‌شود. مرحله نخست، ورود کد ملی، تاریخ تولد و شماره موبایل است. مراحل بعدی شامل ثبت مشخصات، انتخاب شعبه، انتخاب حساب، پرداخت و در آخر، ثبت نهایی است.

فعال‌سازی حساب و دریافت کارت بانکی، بر اساس گزینه انتخابی مشتری در زمان افتتاح حساب انجام می‌شود. گزینه نخست، مراجعه حضوری به همراه کد رهگیری و کارت ملی به شعبه انتخابی است گزینه دوم و آسان‌تر، ارسال در محل است که کارت بانکی و سایر مستندات مربوط به حساب در محل کار یا منزل مشتری به وی تحویل داده می‌شود. مشتریان سازمانی نیز با انجام مراحل مربوط به خود می‌توانند فرآیند افتتاح حساب را به‌صورت الکترونیکی پیش ببرند.

تقاضای آنلاین تسهیلات با بانک مهر ایران

سامانه درخواست تسهیلات آنلاین، دیگر ابزار الکترونیکی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران است که کار را برای متقاضیان تسهیلات، آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. متقاضیان وام به‌جای مراجعه چندباره به بانک می‌توانند یک بار از محل کار یا منزل خود با وارد شدن به سامانه تسهیلات آنلاین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، درخواست وام خود را ثبت کنند.

مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با ورود به این سامانه، اطلاعات و مستندات مربوط به خود را وارد می‌کنند و پس اطلاع از شرایطی مانند جزئیات معدل حساب، درخواست وام خود را در ثبت کنند. با ثبت درخواست وام در سامانه تسهیلات آنلاین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، حضور ضامن نیز تنها یک بار در شعبه و برای تکمیل پرونده لازم است.

حذف کاغذ با میعاد

سامانه «میعاد»، در دوازدهمین سالروز تأسیس بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد. مدیریت یکپارچه عملیات اجرایی دیجیتال بانک یا میعاد، راهکاری است که به مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را می‌دهد تا تنها با همراه داشتن یک مدرک شناسایی یعنی کارت ملی، در این بانک حساب باز کنند.

احراز هویت بیومتریک، دیگر امکان این سامانه برای بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و مشتریان آن است. در این روش از اثر انگشت برای شناسایی مشتری استفاده می‌شود که امکان تقلب‌ و کلاهبرداری و سایر اقدامات مجرمانه را در انجام فرآیندهای این بانک به‌شدت کاهش می‌دهد.

علاوه بر این‌ها سامانه میعاد راهکار قابل توجهی برای گسترش بانکداری سبز در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ارائه می‌دهد. حذف کاغذ از عملیات افتتاح حساب و به‌دنبال آن، کاهش قابل توجه کاغذهای انباشته شده در بایگانی که همواره در معرض حادثه هستند، از دیگر مزایای این سامانه است.

علاوه بر این، کاهش هزینه‌ها با حذف کاغذ و رعایت ملاحظات زیست‌محیطی در انجام عملیات بانکی، دو دستاورد سامانه میعاد برای بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در زمینه بانکداری سبز هستند.

غدیر، ارزیاب آنلاین عملکرد بانکی

دیگر سامانه‌ای که در دوازدهمین سالروز تأسیس بانک قرض‌الحسنه مهر ایران رونمایی شد، «غدیر» بود. این سامانه، یک داشبورد مدیریتی است که تحول عظیمی در امور فنی نظام ارزیابی بانکی ایجاد کرده است. سامانه غدیر، زمان لازم برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز ارزیابی عملکرد و شاخص‌های بانکی را به‌شدت کاهش می‌دهد.

دیگر مزیت این سامانه، کاهش خطاهای محاسباتی است که با روش‌های سنتی ممکن بود در مرحله جمع‌آوری و پایش داده‌ها رخ دهد. با وجود این سامانه، دیگر نیازی به جلسات متعدد و طولانی برای ارائه عملکرد‌ شعب و استان‌ها نیست و تمامی این اطلاعات با چند کلیک در اختیار مدیران بانک قرض‌الحسنه مهر ایران قرار خواهند گرفت.

کاربران این سامانه که مدیران بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هستند، می‌توانند این داده‌ها را با اختلاف یک روز، مشاهده و جایگاه شعب شهر و استان محل خدمتشان را ارزیابی کنند. پایش مستمر ارزیابی عملیات بانکی کمک می‌کند چالش‌های احتمالی پیش از آنکه به مسئله‌ای پیچیده تبدیل شوند، شناسایی و رفع گردند.

آنچه خواندید مروری بود بر چهار ابزاری که بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور به‌طور گسترده آن‌ها را به کار برده است. البته که نقطه فعلی غایت هدف بانک مهر ایران در حوزه بانکداری الکترونیک نیست و این خدمات همچنان رو به گسترش است.

true
true
true
true

true