×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۰  
true
true
لزوم توجه وزارت بهداشت به معتادان خیابانی برای کنترل کرونا

به گزارش کیوسک خبر به نقل از ایسنا، سعید صفاتیان اظهارکرد: بسیاری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر دچار مشکلات قلبی و تنفسی هستند و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر ضعیف است، در صورتی که مبتلا به ویروس کرونا شوند، احتمال مرگ و میر و ابتلا به موارد پیشرفته در بین آنان بسیار بیشتر است. 

به گفته مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» تاکنون مراکز درمانی هیچ موردی از ابتلای معتادان به کروناویروس گزارش نکرده‌اند زیرا آنان به‌طور مستقیم با این موضوع درگیر نیستند اما به نظر می‌رسد معتادان به‌ویژه معتادان خیابانی با کروناویروس درگیر هستندۀ لذا دولت باید تمرکز خاصی بر معتادان داشته باشد. 

صفاتیان با بیان اینکه دولت نگاه کلی به موضوع پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارد، تاکید کرد: برای گروه‌های خاص باید برنامه‌ریزی خاصی وجود داشته باشد. وزارت بهداشت باید برای گروه‌های خاص مانند معتادان به ویژه معتادان تزریقی که احتمال انتقال این ویروس در آنها بیشتر است، برنامه‌ریزی داشته باشد. 

وی ادامه داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر پذیرش معتادان ماده ۱۶ (نگهداری اجباری معتادان) را متوقف کرده است.

صفاتیان در پایان گفت: اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی میزان سهمیه داروهای مواد مخدر مراکز درمان اعتیاد را افزایش دهند و در پی آن مقدار تخصیص داروهای مخدر به معتادان نیز افزایش یابد تا از این طریق میزان مراجعه بیماران از هفته‌ای یکبار به ماهی یک بار تقلیل یابد، بدین ترتیب احتمال انتقال ویروس کرونا به آنان کاهش پیدا می‌کند.

true
true
true
true